Всесвіт

Нейтронна зірка, виявлена в Чумацькому шляху, виявилася незвичайним магнетаром

12 березня 2020 року космічний телескоп Swift виявив спалах в галактиці Чумацький шлях. Протягом тижня було впізнане і нещодавно виявлене джерело рентгенівського випромінювання Swift J1818.0-1607 — магнетара, рідкісний тип повільно обертевої нейтронної зірки з одним із найпотужніших магнітних полів у всесвіті. Група вчених з Центру передових технологій дослідження гравітаційних хвиль (OzGrav) нещодавно виявила нові властивості магнетара, дослідження опубліковано в журналі The Astrophysical Journal Letters.

Обертається один раз кожні 1,4 секунди, це найшвидший з відомих обертових магнітів і, можливо, одна з наймолодших нейтронних зірок у Чумацькому шляху. Крім того, зірка Swift J1818.0-1607 випромінює радіосигнали, подібні тим, які спостерігаються у пульсарів — іншого типу обертових нейтронних зірок. На момент виявлення були відомі лише чотири інших радіоімпульсних магнетара, що робить Swift J1818.0-1607 надзвичайно рідкісним відкриттям.

Нещодавно дослідники виявили, що імпульси від магнетара стають слабшими при переході від низьких до високих радіочастот: він має крутий радіоспектр. Його радіовипромінювання не тільки крутіше чотирьох інших радіомагнітів, але і приблизно 90% всіх пульсарів. Крім того, вчені виявили, що магнетара всього за два тижні став яскравіше більш ніж в 10 разів.

Для порівняння, чотири інших радіомагніта мають майже постійну яскравість на радіочастотах.

Вік молодого магнетара, від 240 до 320 років, вимірювали як по періоду його обертання, так і по тому, наскільки швидко він сповільнюється з часом. Однак ці дані навряд чи будуть точні. Швидкість уповільнення обертання магнетарів сильно варіюється протягом року, особливо після спалахів, і може призвести до невірних оцінок віку. Це також підтверджується відсутністю будь-якого залишку наднової в положенні магнетарів.

Провідний автор дослідження Маркус Лоуер запропонував теорію, що пояснює таємничі властивості магнетара. Swift J1818.0-1607 міг почати своє життя як звичайний радіопульсар, який з часом отримав обертальні властивості магнетара. Це може статися, якщо магнітний полюс і полюса обертання нейтронної зірки швидко вирівнюються або якщо матеріал наднової зірки впаде назад на нейтронну зірку і поховає її магнітне поле.

Тоді приховане магнітне поле буде повільно спливати назад на поверхню протягом тисяч років. Для перевірки цих теорій необхідні постійні спостереження Swift J1818.0-1607 протягом багатьох місяців або років.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button