Всесвіт

Незвичайну форму астероїда Оумуамуа пояснили зближенням із зіркою

Перший міжзоряний астероїд Оумуамуа придбав сигароподібної форми в результаті зближення його прабатька із зіркою і його руйнування під дією її тяжіння. До такого висновку прийшли астрономи, статтю яких опублікував науковий журнал Nature Astronomy.

“Відкриття Оумуамуа показало, що чисельність таких астероїдів значно вище очікуваного. В середньому кожна планетна система повинна викидати приблизно сотню трильйонів подібних об’єктів. Тому нам довелося придумати такий сценарій їх формування, що призводить до народження настільки великого числа міжзоряних астероїдів”, – розповіла Чжан Юнь, один з авторів роботи, планетолог з Мерілендського університету (США).

Восени 2017 року автоматизований телескоп Pan-STARRS зробив рідкісну знахідку. Він виявив перше небесне тіло, яке потрапило в Сонячну систему з міжзоряного середовища. Спочатку астрономи, які аналізували фотографії і дані Pan-STARRS, порахували цей об’єкт кометою і присвоїли йому тимчасове ім’я C/2017 U1.

Подальші спостереження показали, що C/2017 U1 швидше схожий на астероїд, ніж на комету. Це, зокрема, було пов’язано з незвичайною сигароподібною формою цього небесного тіла і відсутністю у нього хвоста і інших типових ознак комет. Тому перше міжзоряне тіло перейменували в 1I/2017 U1. Також воно отримало неофіційну назву Оумуамуа, що означає “розвідник” мовою мешканців Гавайських островів.

Дивна форма цього об’єкта вже третій рік змушує вчених замислюватися про те, яким чином і де сформувався Оумуамуа, з-за чого він вилетів з батьківського зоряної системи і коли це могло статися. Незважаючи на всі зусилля планетологів, однозначних відповідей на всі ці питання у них поки немає.

Зоряні скульптори

Чжан Юнь і її колега Дуглас Лін, професор Каліфорнійського університету в Санта-Крузі (США) розробили простий, але при цьому цілком реалістичний сценарій появи Оумуамуа. Він пояснює всі ключові особливості образу цього об’єкта, а також те, як він міг покинути межі батьківського зоряної системи.

Для цього планетологи побудували детальну комп’ютерну модель зоряної системи, яка схожа на нашу, і простежили за тим, що відбувається з різними кометами та астероїдами, які зближуються із Сонцем та іншими великими об’єктами. Приміром, наприкінці минулого десятиліття астрономи всього світу стали свідками того, як тяжіння Юпітера розірвало на частини комету Шумейкер-Леві 9, перетворивши її в набір дрібних і великих уламків.

Спираючись на результати цих спостережень, астрономи підрахували, що станеться з типовим астероїдом або кометою в результаті подібних гравітаційних взаємодій. На превеликий подив планетологів, подібний сценарій дуже часто приводив до народження витягнутих об’єктів, схожих на Оумуамуа. Значну їх частину тяжіння світила розганяло до швидкості, яка потрібна для “втечі” з зоряної системи.

“Крім витягнутої форми, нагрів матерії прабатька Оумуамуа під час цього процесу привів до того, що майже всі летючі речовини випарувалися з його надр. Це не тільки пояснює колір поверхні міжзоряного астероїда і відсутність у нього “хвоста” з газоподібних викидів, але і говорить про те, що на подібних тілах майже завжди не буде води”, – зазначила Чжан.

Якщо ця теорія вірна, тоді більшість міжзоряних астероїдів, як відзначають автори статті, повинні бути схожі на Оумуамуа по структурі і формі. Виявлення інших об’єктів такого роду, як сподіваються вчені, допоможе їм довести, що це дійсно так, або ж знайти інші пояснення того, як виник цей незвичайний міжзоряний “розвідник”.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button