Фото

Ні електрики, ні антибіотиків: жахливі умови в лікарнях Венесуели (фото)

Це той самий випадок, коли і ворогу не побажаєш захворіти. New York Times опублікував шокуючий репортаж з лікарень Венесуели, де через розвал системи охорони здоров’я та важкої економічної кризи немає ні антибіотиків, ні мила, ні необхідної апаратури, а через перебої з електрикою щодня помирають пацієнти, в тому числі новонароджені.

(Всього 10 фото)

Хосе Вільярроелю довелося чекати кілька годин в операційній лікарні Луїса Расетти у місті Пуерто-ла-Крус.

Економічна криза в Венесуелі стала катастрофою для системи охорони здоров’я і забрала життя величезної кількості жителів країни. З деяких лікарень зникли рукавички і мило. Найчастіше ліки для онкологічних хворих можна купити тільки на чорному ринку. В країні такі перебої з електропостачанням, що уряд працює тільки два дні на тиждень заради економії.

У госпіталі Університету Анд у гірському місті Меріда не вистачає води, щоб змивати кров з операційних столів. Лікарі перед операцією миють руки з пляшок з покупною газованою водою. «Це схоже на XIX століття», — ділиться хірург Крістіан Піно.

Статистика жахає: рівень смертності серед дітей віком до місяця з 2012 по 2015 рік виріс стократно — з 0,02% до 2%. Смертність серед породіль за той же період зросла майже в п’ять разів.

Хуліо Рафаель Паручо, переніс важку черепно-мозкову травму, ось вже рік чекає повторної операції через брак лікарів у Пуерто-ла-Крус.

У місті Барселона на Карибському узбережжі двоє недоношених новонароджених померли по дорозі в центральну громадську лікарню тому, що в кареті швидкої допомоги не було кисневих балонів. У лікарні немає повноцінно функціонуючої апаратури для рентгена або діалізу нирок, тому що вона давно зламалася. Місць немає, і деякі пацієнти лежать прямо на підлозі в калюжах власної крові.

До ранку в лікарні померло троє немовлят. День почався зі звичайних загроз: хронічного недоліку антибіотиків, внутрішньовенних розчинів і навіть їжі. Потім по всьому місту ще і відключилася електрика, і разом з нею вимкнулися респіратори у пологовому відділенні. Лікарі підтримували життя малюків, вручну качаючи повітря в їхні легені протягом довгих годин. До ночі померли ще четверо немовлят.

«Смерть дітей — це наша повсякденність», — говорить лікар Ослейді Камехо, хірург з Каракаса, посилаючись на високу смертність в венесуельських лікарнях.

Лікарі використовують каністри та пляшки з водою для підвішування і фіксації зламаних ніг у лікарні Луїса Расетти у Пуерто-ла-Крус.

Все це схоже на військово-польовий госпіталь в країні, де немає війни. «Деякі приходять сюди здоровими, а виносять їх вже мертвими», — сказав лікар Леандро Перес, який чергував у відділенні реанімації лікарні Луїса Расетті.

У Венесуелі одні з найбільших запасів нафти в світі, але уряду не вдалося створити значних фінансових резервів на чорні часи за той період, поки ціни на сировину були високими. Тепер, коли ціни впали і складають приблизно одну третину від цін в 2014 році, наслідки для Венесуели стали руйнівними. Черги за продовольством, які тут вже стали нормальним явищем, провокують крадіжки і пограбування. Національна валюта болівар майже нічого не коштує.

Криза посилюється політичним протистоянням між пропрезидентськими лівими і їх суперниками у конгресі. Опоненти глави держави заговорили про гуманітарну катастрофу в січні, а в травні проголосували за законопроект, який дозволить Венесуелі приймати міжнародну допомогу для підтримки здоров’я.

Дочка Ніколаса Еспіноси спить у відділенні онкології лікарні Луїса Расетти.

«Це злочинно, що в країні, в якій така кількість нафти, люди вмирають через брак антибіотиків», — говорить Онейда Гуаїпе, депутат і колишній очільник медичного профспілки.

Але президент Ніколас Мадуро, який змінив на цій посаді покійного Уго Чавеса, у телевізійному ефірі відкинув пропозицію парламенту, назвавши це спробою дискредитувати його і присвоїти систему охорони здоров’я. «Я сумніваюся, що де-небудь у світі, крім Куби, існує найкраща система охорони здоров’я, ніж наша», — заявив венесуельський президент.

Наприкінці осені 2015 року старі насоси, що качали воду в госпіталь Університету Анд, вибухнули. Їх не ремонтували кілька місяців. Без води, рукавичок, мила і антибіотиків група хірургів готувалася до видалення апендикса, який загрожував розірватися, а операційна була вся в крові попереднього пацієнта.

Навіть у столиці діє тільки дві операційних з дев’яти в дитячій лікарні Х. М. Де лос Ріос. «Люди вмирають від нестачі ліків, діти вмирають від недоїдання, а ще люди вмирають від нестачі медичних працівників», — говорить хірург Яміла Баттальїні.

Марбеліс Рейносо з дочкою, хворою на астму, в державній лікарні міста Катія-ла-Мар.

Навіть на тлі всіх інших лікарень Венесуели лікарня Луїса Расетті в Барселоні стала однією з найбільш сумно відомих. У квітні влада заарештували директора Акілеса Мартінеса і звільнили його з посади. Місцеві ЗМІ повідомляли, що його звинуватили у крадіжці обладнання для лікарень, в тому числі апаратів для підтримки дихальної функції, а також внутрішньовенних розчинів і 127 ящиків з ліками.

Одного дня близько десятої вечора лікар Фредді Діас йшов по коридору, який перетворився в безрозмірну палату для пацієнтів, для яких не знайшлося вільних ліжок. Деякі трималися за просочені кров’ю пов’язки і благали про допомогу. Один з них, привезений поліцейськими, був пристебнутий наручниками до ліжка. Доктор відкрив двері в комору, і таргани розбіглися по кутках. Лікар записав медичні дані про пацієнта на звороті банківського рахунку, викинутого кимось в урну. «У нас тут скінчився папір», — сказав він.

На четвертому поверсі лежала одна з його пацієнток, 68-річна Роса Паручо, яка виявилася серед небагатьох щасливчиків, кому дісталася ліжко, хоча гнилий матрац поранив їй спину. Але це була лише мала частина її бід: Роса Паручо була хвора на діабет, але не могла отримати нирковий діаліз, тому що апаратура була зламана. Інфекція поширилася на ступні, які в цей вечір були вже чорними. Вона впадала в стан септичного шоку.

Пацієнтці потрібен був кисень, але його не було. Її руки пересмикувались, а очі закотилися. «Бактерії не вмирають, вони розмножуються», — сказав лікар Діас, помітивши, що три види антибіотиків, які були необхідні Росі Паручо, не привозили в лікарню вже кілька місяців. Він замовк. Потім вимовив: «Нам доведеться ампутувати їй ступні».

Пацієнти лежать в коридорах через переповненість лікарні в Меріді.

Троє родичів читали Старий Завіт поруч з жінкою без свідомості. Її привезли шість днів тому, але, оскільки апаратура для сканування зламалася, знадобилося кілька днів, щоб виявити величезну пухлину, що займала чверть фронтальної лобової частки хворої.

 

15-річна Юліца Роа з пухлиною мозку очікує операції, яку відкладають, бо в лікарні Луїса Расетті немає необхідного обладнання для обстеження.

Мабуть, найскладніше — знайти ліки. У тутешній аптеці порожні полиці через брак імпорту, якого держава більше не може собі дозволити. Лікарі передають родичам пацієнтів список ліків, розчинів і інших необхідних матеріалів, щоб стабілізувати стан пацієнта або зробити операцію. В аптеках родичів відправляють туди, звідки вони прийшли, і ті змушені звертатися до торговців на чорному ринку, у яких можна знайти потрібні ліки.

Те ж саме поширюється буквально на все, що може знадобитися. «Вам треба принести їй підгузники», — пояснює медсестра Алехандро Руїсу, чия мати поміщена в реанімацію. Він запитує: «Що ще?» — міцно тримаючи в руках великі сміттєві пакети з ковдрами, простирадлами, подушками і туалетним папером.

Через кризу в охороні здоров’я в квітні в Каракасі пройшли акції протесту.

 

17-річна Ліскер Пулідо (ліворуч) і 25-річна Марілін Маго (праворуч) чекають в черзі в блоці з новонародженими в перинатальному відділенні лікарні Пуерто-ла-Крус, щоб погодувати своїх недоношених дітей, народжених тиждень тому.

 

Кабінет екстреної педіатричної допомоги в державній лікарні в Катія-ла-Мар.

На дев’ятому поверсі лікарні знаходиться пологове відділення. Днем раніше там померли семеро новонароджених. Кабінет в кінці коридору був заставлений зламаними інкубаторами. Скло в одному з них було розбите. З іншого стирчали червоні, жовті і сині дроти. «Не використовуйте — не працює», — написано на табличці, датованій листопадом 2015 року.

В коридорі стояла лікар Амалія Родрігес. «У мене тільки що був пацієнт, якому знадобився апарат штучного дихання, але у мене немає ні одного, — сказала вона. — Це немовля. Що ми можемо вдіяти?»

Лікар Родрігес сказала, що в день відключення електрики персонал лікарні намагався запустити генератор, але він не спрацював. Лікарі випробували все, щоб немовлята продовжували дихати. Вони вручну качали повітря в їх легені, але в кінці кінців так втомилися, що ледь не втрачали свідомість. Скільки саме дітей померло через відключення світла, важко сказати, тому що в лікарні повно інших труднощів. «Що ми можемо тут зробити? — запитує лікар Родрігес. — Кожен день я списую з інкубатора. Вони не гріють, вони холодні, зламані».

Натхнення: bigpicture.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button