Всесвіт

Нова модель точно пророкує небезпечну космічну погоду

Нова, перша у своєму роді модель космічної погоди здатна надійно прогнозувати космічні шторми високоенергетичних частинок, згубні для безлічі супутників і космічних апаратів на зовнішньому радіаційному поясі Землі.

У статті, опублікованій в журналі Space Weather, докладно описується, як модель може давати точні застереження в межах доби про шторм з високоенергетичних електронів, які часто називають «убивчими» із-за пошкоджень, які вони можуть завдати таким космічним апаратам, як навігаційні, комунікаційні та метеорологічні супутники. Це перший випадок, коли дослідникам вдалося точно передбачити розташування цих убивчих електронів по всьому регіону зовнішнього поясу.

«Зростаюча залежність суспільства від сучасних технологічних структур робить нас особливо вразливими для погроз з боку космічної погоди, — говорить провідний автор дослідження Юе Чен з Лос-Аламоської національної лабораторії. — Якщо наші GPS – або комунікаційні супутники вийдуть з ладу, це може мати серйозні наслідки на все — від авіаперельотів до банківських транзакцій. Так що здатність точно передбачати космічну погоду довгий час була нашою метою. Ця модель — впевнений крок у напрямку до неї».

На земному екваторі зовнішній радіаційний пояс — також відомий як зовнішній пояс Ван Аллена — починається приблизно в 17 тисячах кілометрів над поверхнею планети, а закінчується більш ніж в 48 тисячах кілометрах. Високошвидкісні високоенергетичні електрони всередині поясу відомі своєю мінливістю, особливо під час сонячних штормів, коли нові сонячні частинки потрапляють в космічне оточення Землі, з-за чого їх появу складно передбачити.

Відеоролик про нової моделі / © Los Alamos National Lab/YouTube

У цій моделі використовується унікальний підхід з’єднання точок між популяцією убивчих електронів і вимірюваннями, зробленими протягом трьох з половиною років геосинхроним супутником екваторіальної орбіти Лос-Аламоської лабораторії, а також супутником Національного управління океанічних і атмосферних досліджень на низькій навколоземній орбіті. Встановивши співвідношення між електронами і вимірами супутників на низькій навколоземній орбіті, Чен і його колеги визначили інформаційні тригери, необхідні для передбачень, а також розробили модель для прогнозування високоенергетичних електронів усередині зовнішнього поясу.

«Ми схвильовані потенціалом майбутніх поліпшень цієї моделі, — говорить Чен. — Чим більше ми проведемо досліджень і удосконалень, тим вище можливість отримати надійні прогнози з більш раннім попередженням до появи нових убивчих електронів».

 


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button