Всесвіт

Європейське космічне агентство наглядно висловило занепокоєння космічним сміттям (фото)

Кінець 2010-х ознаменувався вибуховим зростанням орбітальних угруповань різних країн. І справа тут не тільки в Starlink Ілона Маска – той же Китай виводить на рік по три десятки супутників. А чим більше в навколоземному просторі техніки, тим гостріше постає проблема сміття. І ЄКА вирішило в черговий раз нагадати всім про цю надзвичайно важливу тему.

Художнє уявлення обстановки на геостаціонарній орбіті (35,7 тисячі кілометрів). Масштаб навмисно не дотримано: в реальності між супутниками (розміром приблизно 5-15 метрів в поперечнику) – багато сотень кілометрів. Ті апарати й розгінні блоки, що не лежать в основній площині орбіти, виведені туди навмисно після відпрацювання основних запасів палива – це орбіти поховання / © ESA

Зроблено це в форматі серії подкастів, кожен з яких супроводжується ілюстрацією-інфографікою. У випусках висвітлюються основні проблеми, пов’язані з засмічення орбіт, і шляхи їх вирішення. Цей проєкт – плід спільної роботи Європейського космічного агентства (ЄКА, ESA) і Управління ООН з питань космічного простору (UNOOSA).

Перший такий подкаст вже опублікований на офіційному сайті ЄКА. У ньому ведуча обговорює з главою Департаменту ESA з питань космічного сміття Тімом Флорером (Tim Flohrer) і науковим співробітником UNOOSA Наталі Рікард (Nathalie Ricard) масштаб проблеми. А основні показники засміченості навколоземного простору проілюстровані ось таким зображенням:

Синім кольором виділені точно відомі дані, червоним – отримані в результаті розрахунків за статистичними моделями (для тих об’єктів, які не можуть бути зафіксовані наземними засобами). Всі значення округлені для простоти сприйняття і наведені за станом на грудень 2020 року. Навколо Землі обертаються 2700 працюючих супутників і 8800 тонн космічного сміття – 26 000 об’єктів, що відслідковуються. Найбільшими серед сміття є 1950 відпрацьованих розгінних блоків і верхніх ступенів ракет, а також 2850 вийшли з ладу супутників. Ще 21 000 об’єктів і фрагментів не ідентифіковано. Поза роздільною здатністю наземних інструментів залишаються 34 тисячі уламків крупніше 10 сантиметрів, 900 тисяч фрагментів розмірами від одного до 10 сантиметрів і 128 мільйонів ще більш дрібних предметів / © ESA, UNOOSA

Автори проєкту не заперечують важливість орбітальних апаратів – вони розширюють можливості людства і служать йому на благо. Однак і про проблему космічного сміття забувати не варто. ESA і UNOOSA вже не раз обговорювали цю тему з представниками авіаційно-космічної індустрії, тепер прийшла черга широких мас. Ідея серії подкастів з інфографікою полягає в популяризації розумного підходу до освоєння космосу.

Незважаючи на безкраї простори навколо нашої планети, зручних для кожної конкретної мети орбіт – обмежена кількість. І на кожній з них не так багато місця, щоб ділити його зі сміттям. А з огляду на швидкості руху об’єктів навіть в навколоземному просторі (кілька кілометрів в секунду), зіткнення супутників з невеликими фрагментами фатально. Що вже говорити про зустріч двох великих предметів: вона породить фантастичну кількість уламків, ще більше посилюють ситуацію.

Ні, про напівміфічний «синдром Кесслера» (теоретичний розвиток подій на навколоземній орбіті, коли космічне сміття, що з’явилося в результаті численних запусків штучних супутників, призводить до повної непридатності ближнього космосу для практичного використання) мова не йде, але зіпсувати життя вченим, інженерам і комерційним експлуатантам апаратів космічне сміття може сильно. І не можна сказати, що до проблеми засмічення орбіти всі виробники супутників ставляться легковажно. Наприклад, апарати супутникового угруповання Starlink проєктують так, щоб ті гарантовано увійшли в атмосферу і повністю згоріли навіть при відмові обладнання. Аналогічного підходу дотримуються конкуруючі розробки.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button