Земля

Нову Зеландію попередили про смертельну вулканічну загрозу

Супутникові спостереження за надрами Землі в околицях Нової Зеландії показали, що в морі в північній частині острова формується магматична камера, яка незабаром може породити новий вулкан.

7c0f65472836accce2d2be141d6df05f
Через Нову Зеландію проходить Тихоокеанський “вогненний пояс” — смуга вулканів і тектонічних розломів завдовжки 40 тисяч кілометрів. Він опоясує Тихий океан, пролягаючи уздовж узбережжя Південної і Північної Америки до південної частини Аляски, потім повертає до Японії, Філіппін і Індонезії і завершується в районі острова Нова Гвінея, Нової Зеландії і південно-західної Океанії.

Саме в “Вогненному кільці” знаходиться переважна більшість відомих вулканів планети. Там же відбувається 90% всіх землетрусів на Землі. Останнє виверження вулкана відбувалося на Новій Зеландії зовсім недавно – в 2012 році прокинувся вулкан Тонгаріро, що грав роль Ородруїна, знаменитої “Фатальної гори”, в кіносазі “Володар Кілець”.

Айєн Гемлінг (Ian Hamling) з Державного науково-дослідного інституту Нової Зеландії в Авалоні з’ясували, що незабаром Північний острів архіпелагу, де знаходяться всі центри вулканічної активності, може стати володарем нового вулкана, вивчаючи дані, зібрані зондом Envisat в минулому десятилітті.

У північній частині острова і в навколишніх водах океану знаходиться так звана вулканічна зона Таупо, де в останні роки відбуваються землетруси і поруч з якою знаходяться найбільші вулкани Нової Зеландії – Руапеху, Тонгагіро і Нгарухоє.

Вивчаючи зміни у висоті поверхні в цій зоні, вчені помітили, що вона піднімається вгору зі швидкістю 1,5 см в рік, тоді як навколишні райони, навпаки, опускаються вниз зі швидкістю в один сантиметр в рік. Настільки швидкий за геологічними мірками підйом ґрунту означає, що під зоною Таупо з’явилася нова магматична камера, яка заповнюється легкими і відносно рідкими потоками розплавлених порід з нижніх шарів надр Землі.

Центр цієї камери, як свідчать розрахунки вчених, знаходиться не на суші, а під водою, у кількох сотнях метрів від північного берега Нової Зеландії, на глибині 12 кілометрів. Кожен рік обсяг цього лавового басейну” зростає на 0,01 кубічних кілометра, що порівнянно зі швидкістю зростання магматичних камер в інших щодо нових і великих вулканів.

Подібне відкриття здивувало Гемлінга і його колег, так як вулкани не прокидалися в околицях Туапо протягом, як мінімум, 425 тисяч років. Поки вчені не знають, коли даний резервуар породить вулкан, однак вони впевнені, що виверження в кінцевому підсумку відбудеться. Дане вогнище, якщо вірити вимірам висоти поверхні, проведеними у 18 столітті, зростає вже три століття, і швидкість накопичення магми помітно зросла, збільшившись в три рази, в останні 10 років.

Великі міста і селища новозеландців, як розповідають науковці, розташовані всього в 50 кілометрах від даного магматичного вогнища, що говорить про необхідність якнайшвидшого вивчення стану цього потенційного вулкана і оцінки небезпеки, яку він може нести для жителів архіпелагу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button