Земля

Союз з грибами допоміг рослинам вийти на сушу

Вважається, що водні рослини почали освоювати сушу близько 450 мільйонів років тому. Міжнародній команді вчених вдалося показати, що це сталося завдяки симбіозу рослин і грибів.

Маршанція / © Getty images

Робота опублікована в журналі Science. Гіпотеза про те, що альянс рослин і грибів стояв біля витоків наземної рослинності, з’явилася ще при вивченні скам’янілостей в 1980-х. Річ у тім, що для адаптації до суші рослинам, які залишили воду, доводилося пристосовуватися до її складних умов: шкідливому впливу ультрафіолету і відсутності поживних речовин в грунті.

Щоб зрозуміти, як саме проходила адаптація, міжнародній команді вчених на чолі з фахівцями з Національного центру наукових досліджень і Університету Тулузи (Франція) довелося вивчити сучасні рослини.

Треба сказати, в основному вони діляться на дві великі категорії: судинні – зі стеблами та корінням, не судинними – мохоподібні. Більшість рослин живе в тісному партнерстві з грибами, в результаті чого обидва організму отримують вигоду.

Попередні дослідження показали, що існують гени, відповідальні за правильне функціонування подібного симбіозу. Особливо це проявляється у судинних рослин. У новій роботі вчені зосередили свою увагу на представниках групи мохоподібних – Маршанція (Marchantia paleacea), генетика якої ще не була вивчена.

Проаналізувавши її, біологи змогли виділити ген, який теж визначає симбіоз цієї рослини з грибами. Як з’ясували вчені, він відповідальний за ліпідний обмін між ними, що покращує живлення більшості наземних рослин.

У зв’язку з цим фахівці зробили висновок, що загальний предок мохоподібних і судинних рослин, які колонізували сушу 450 мільйонів років тому, мав обмінюватися ліпідами з грибами, подібно до сучасних рослин: значить, цей симбіоз склався дуже давно – як раз за часів їх виходу на сушу.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button