Відео

Обвалення радіотелескопу «Аресібо» потрапило на відео

Сувора реальність розбила серця любителів астрономії по всьому світу: в цьому місяці остаточно зруйнувався легендарний радіотелескоп обсерваторії «Аресібо» в Пуерто-Ріко. Національний науковий фонд США (NSF) опублікував відео процесу. Виявляється, конструкція звалилася акурат під час огляду тросів за допомогою дрона.

Результат падіння підвісної платформи масою 820 тонн на головне дзеркало радіотелескопа Аресібо / © National Science Foundation, Arecibo Observatory, Youtube

Наданий NSF ролик змонтований з відеоряду, який відобразили дві камери. Перша – з нижнього ракурсу, під одною з колон заввишки більше 100 метрів, на яких і кріпилися підтримуючі висячу платформу троси. На кадрах видно, як обривається один вант, через різке зростання навантаження за ним слідують інші, а потім обламуються і верхні сегменти щогл. Всього за десять секунд колосальна конструкція опиняється в руїнах.

Друга частина опублікованого відео дещо цікавіша – це запис з камери дистанційно керованого дрона. Судячи з усього, обвалення якраз відбулося в момент, коли інженери оглядали стан конструкції. В об’єктив потрапили верхні краї несучих залізобетонних колон, де розташовані кріплення підтримуючих тросів. У якийсь момент один з них не витримав – і трос вислизнув. Ситуація схожа на те, як описували найперший обрив допоміжного троса, що стався в серпні.

© National Science Foundation, Arecibo Observatory, Youtube

Нагадаємо, доля легендарної обсерваторії опинилася під питанням після того, як почалося її непередбачене руйнування в кінці минулого літа. За досі не встановленої причини з кріплення вислизнув підтримуючий трос і впав на головне дзеркало. Також він пошкодив купол вторинного відбивача на підвісній платформі. Через особливості конструкції й ризику подальших руйнувань відновлювальні роботи потрібно проводити з максимальною обережністю.

План ремонту втраченого троса і зміцнення залишеного підготували до початку листопада. Але йому не судилося втілитися в життя – буквально за декілька днів до початку робіт лопнув вже несучий трос. Ситуація стала критичною, виник ризик каскадного руйнування всього радіотелескопа. Через це навіть прийняли рішення закрити обсерваторію. Як виявилося, побоювання інженерів були виправдані: 1 грудень підвісна платформа з відбивачами завалилася на головне дзеркало. В результаті аварії ніхто не постраждав.

Конструкція телескопа в Пуерто-Ріко унікальна. Його головне дзеркало має не параболічну форму, а сферичну, і перебувало воно в природній карстовій воронці. На висоті 150 метрів над ним розташовувалася платформа з відбивачами. Переміщаючи ці антени на кілька градусів у вертикальній площині й повертаючи їх по горизонту, можна було фокусувати радіотелескоп на об’єктах спостереження. Причому область фокусування була не обмежена вузькою плямою над дзеркалом, а включала коло діаметром майже в 40 градусів.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button