Наука

Очікувана тривалість життя збільшиться на п’ять років до 2050 рок

The Lancet: Незважаючи на геополітичні та кліматичні зміни

Аналіз глобального тягаря хвороб показав, що очікувана тривалість життя у світі збільшиться на п’ять років за період з 2022-го по 2050-й рік, однак це збільшення відбуватиметься більш повільними темпами, ніж упродовж трьох десятиліть, що передували пандемії ковіду. Здебільшого це збільшення відбудеться завдяки зростання очікуваної тривалості життя в регіонах з порівняно низькою очікуваною тривалістю життя (таких, як країни Африки на південь від Сахари). Результати аналізу опубліковані у журналі The Lancet.

Image by Brian Merrill from Pixabay

Всебічні прогнози та альтернативні сценарії розвитку тягаря хвороб у майбутньому необхідні для розроблення програм національної охорони здоров’я по всьому світу. Ключова особливість прогнозів у галузі охорони здоров’я полягає в тому, що вони враховують зміни в чисельності та віковому складі населення.

Необхідні повноцінні демографічні оцінки, щоб оцінити вплив, наприклад, старіння населення на тягар хвороб. Аналогічним чином, повсюдне зниження народжуваності, що спостерігалося в останні десятиліття, має наслідки для майбутніх шкіл і систем освіти, чисельності робочої сили і здатності пенсійних систем підтримувати зростання кількості літніх людей. Тому розробка прогнозів про тягар хвороб відбувається регулярно.

Колаборація вчених під керівництвом Саймона Хея (Simon Hay) з Вашингтонського університету розширила прогнози щодо тягаря хвороб, включивши до них тягар несмертельних захворювань і нинішні оцінки кількості років з поправкою на інвалідність та очікувану тривалість життя для 204 країн і територій до 2050 року.

У базовому сценарії вчені спрогнозували продовження зростання очікуваної тривалості життя в усьому світі в період з 2022 року (очікувана тривалість життя 73,6 року) по 2050 рік (очікувана тривалість життя 78,2 року). Однак це зростання буде йти набагато повільніше, ніж у трьох десятиліттях, що передували пандемії ковіду. У період з 1990 по 2019 рік очікувана тривалість життя в усьому світі збільшувалася в середньому на 0,27 року щорічно, а після 2022 року вона зростатиме щороку лише на 0,16 року.

Примітно, що в країнах з нижчою очікуваною тривалістю життя у 2022 році в найближчі десятиліття очікується найбільший приріст очікуваної тривалості життя. Однак найвища очікувана тривалість життя у 2050 році в базовому сценарії спостерігатиметься в країнах з високим рівнем доходу, за якими підуть Південно-Східна Азія, Східна Азія та Океанія, а також Латинська Америка. При цьому темпи зростання очікуваної тривалості життя в багатих країнах будуть найповільнішими.

У країнах Африки на південь від Сахари очікувана тривалість життя збільшиться з 64,4 років у 2022 році до 73,6 років у 2050 році – це найзначніше прогнозоване зростання. До 2050 року очікувана тривалість життя чоловіків у світі становитиме трохи більше 75 років, а жінок – трохи більше 80 років. При цьому вона збільшиться більше серед чоловіків (4,9 року), ніж серед жінок (4,2 року). Очікувана тривалість здорового життя у 2050 році становитиме 66 років для чоловіків і 67,5 року для жінок.

У базовому сценарії зниження смертності від серцево-судинних захворювань було основним фактором, що зумовив збільшення очікуваної тривалості життя в усьому світі (35,4 відсотка від загального приросту очікуваної тривалості життя). Зниження смертності від респіраторних інфекцій і туберкульозу найбільшою мірою сприяло збільшенню тривалості життя в країнах Африки на південь від Сахари, Латинської Америки та Карибського басейну – переважно за рахунок зниження захворюваності на ковід. На глобальному рівні зниження материнської та неонатальної смертності стало третім за значущістю фактором збільшення тривалості життя, за яким у порядку убування йдуть кишкові інфекції, хронічні респіраторні захворювання, новоутворення, ВІЛ-інфекція та інфекції, що передаються статевим шляхом.

Вчені приходять до висновку, що через зростання і старіння населення кількість смертей і непрацездатних років життя від усіх причин буде збільшуватися. Однак при збереженні та збільшенні профілактичних програм, спрямованих на різні фактори ризику, реально збільшити очікувану тривалість життя населення по всій планеті, незважаючи на зростаючі геополітичні, кліматичні та екологічні виклики.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button