Земля

Останки динозавра впізнали через 50 років після того, як їх знайшли

Нещодавно описаний вид титанозаврів, названий на честь давньоєгипетського божества, заповнює прогалину в знаннях вчених про динозаврів Африки.

Дивному виду крихітного титанозавра нарешті дали назву, через майже 50 років після того, як його кістки були виявлені в єгипетській пустелі. Нещодавно описаний вид, названий (Igai semkhu) Ігай семху, жив 75 мільйонів років тому на території нинішнього оазису Харга.

Німецькі дослідники вперше відокремили останки Ігай семху від кам’яної породи в Західній пустелі в Єгипті в 1977 році, але про цей примірник забули на десятиліття, поки Ламанна і його колегині вивчили останки ще раз.

Виявилося, I. semkhu — раніше невідомий рід і вид титанозаврів, який входить в підгрупу зауроподів. Зауроподи були травоїдними динозаврами з маленькими головами, довгою шиєю і великими слонячими тілами.

Але 75 млн років тому, коли I. semkhu, ймовірно, був живий, більшість зауроподів вже вимерло, залишивши титанозаврів єдиною існуючою лінією зауроподів в крейдяну епоху (145 – 66 млн років тому). Незважаючи на свою назву, титанозаври не були титанічних розмірів. Деякі з них були розміром з корову. Але найбільші з них були «найбільшими наземними тваринами, коли-небудь існували».

I. semkhu знаходиться десь посередині між цими крайнощами. Ерік Горскак, співавтор дослідження і палеонтолог з Університету Середнього Заходу, оцінив розмір I. semkhu по парі кісток ніг — великогомілкової і малогомілкової. Оцінка показала, що він був «трохи нижче середнього».

Оскільки все, що залишилося від I. semkhu, — це кілька кісток ніг і хребців, неможливо точно дізнатися, як він виглядав. Але, незважаючи на убогість доступних скам’янілостей, I. semkhu є одним з найбільш повних останків динозаврів, коли-небудь виявлених в Африці. Там вони зустрічаються досить відносно рідко.

Ім’я Igai semkhu з давньоєгипетської мови перекладається як «Забутий пан оазису». «Його назвали на честь божества, якому стародавні єгиптяни поклонялися в оазисі, в якому знайшли кістки»,розповів Метью Ламанна, автор дослідження і палеонтолог з Музею природної історії Карнегі.

Назва Ігай Семх мовою ієрогліфів. Зображення надано: Ендрю Макафі і Талія Мастальскі, Музей природної історії Карнегі

«Це безперечно привід для хвилювання, — додав вчений. — Відкриття допомагає заповнити цю чорну діру в нашому розумінні останніх 30 млн років епохи динозаврів на одному з найбільших масивів суші на Землі».

Відносно мініатюрний титанозавр, довжина якого становила «всього» від 10 до 15 м, описали в Журналі палеонтології хребетних.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button