Всесвіт

Отримано перший знімок Стрільця А * – колосальної чорної діри в центрі Чумацького Шляху (відео+фото)

Астрономи з Event Horizon Telescope Collaboration представили перше зображення надмасивної чорної діри в центрі галактики Чумацький Шлях, отримане за допомогою мережі радіотелескопів по всьому світу.

Консорціум Event Horizon Telescope був сформований в 2015 році і, по суті, об’єднав існуючі радіотелескопи з усього світу, щоб сформувати потужну єдину обсерваторію.

Велика міліметрова / субміліметрова решітка Атакама — ALMA) — одна з восьми обсерваторій, об’єднаних в мережу і утворюють Телескоп горизонту подій, який протягом декількох ночей в 2017 році проводив спостереження за стрільцем А* – колосальною чорною дірою в центрі нашої галактики. Відтоді Консорціум EHT додав до масиву більше обсерваторій – у французьких Альпах, Гренландії та США — і провів додаткові спостереження в 2018, 2021 і в цьому році.

Esa спільні зусилля ALMA і APEX в Чилі, IRAM в Іспанії, телескопа Південного полюса, LMT в Мексиці і JCMT, SMA і SMT в США дозволили отримати унікальний знімок

Дослідницька група EHT, що складається з більш ніж 300 дослідників з усього світу, каже, що давно підозрювали, що в центрі нашої галактики є чорна діра, і тепер було виявлено перше зображення цього масивного об’єкта.

Зображення Стрільця А * демонструє кільце газу, що світиться та оточує темну центральну область – яку називають тінь – і вловлює світло, викривлене величезною гравітацією об’єкта, плюс, як повідомляється, це перший прямий візуальний доказ того, що Стрілець А* дійсно є чорною дірою.

Зображення отримано зі спостережень, зроблених протягом декількох ночей в 2017 році вісьмома радіотелескопами вихідної конфігурації EHT, і дуже схоже на зображення чорної діри M87*, опубліковане в 2019 році, хоча «наша» чорна діра в тисячу разів менше і в розмірах, і по масі.

Оскільки гази навколо Стрільця A * рухаються набагато швидше, ніж навколо M87*, опубліковане зображення насправді являє собою усереднене значення різних знімків, отриманих дослідниками.

Порівняння Сонячної системи і двох чорних дір: на зображенні – орбіта Плутона і точка, до якої зараз долетів Voyager 2

“Газ в околицях чорних дір рухається з однаковою швидкістю – майже зі швидкістю світла – навколо обох об’єктів. Але там, де газу потрібно від декількох днів до декількох тижнів, щоб зробити оборот навколо більшого M87*, в набагато меншому Стрільці A* він робить повний оборот за лічені хвилини. Це означає, що яскравість і структура газу навколо Sgr А* швидко змінювалися, коли EHT Collaboration спостерігав за ним — це було схоже на спробу сфотографувати цуценя, яке швидко ганяється за своїм хвостом» — пояснив вчений EHT Чі-Кван Чан.

Тепер вчені вивчатимуть відмінності між двома чорними дірами різного розміру та використовуватимуть нові дані для перевірки теорій та створення моделей того, як гази поводяться навколо надмасивних чорних дір.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button