Всесвіт

Астрономи спостерігали реліктову галактику з «зупинкою розвитку»

У далекій і стародавній галактиці NGC 1277 не знайшлося ні однієї молодої блакитної зірки – вона надто швидко рухається і давно «задихнулася» без припливу нової матерії.

Космічний телескоп Hubble допоміг астрономам розглянути незвичайну групу дуже древніх зірок. Мільярди років тому галактика NGC 1277 була молода і народжувала нові зірки в тисячі разів швидше сучасного Чумацького Шляху. Але вона швидко виробила свої внутрішні ресурси і припинила зореутворення – сьогодні це тьмяний, червоний і «мертвий» релікт минулого.

Компактна лінзоподібна галактика NGC 1277 була відкрита ще в кінці XIX ст. Вона знаходиться в 220 млн світлових років від нас, у центрі сузір’я Персея, і вважається реліктом раннього Всесвіту: зореутворення в ній стартувало ще 12 млрд років тому, було дуже інтенсивним, але коротким. Сьогодні вона заселена популяцією багатих важкими елементами, червоних і тьмяних зірок на 7 млрд років старше нашого Сонця. Зірки утворюють досить компактну групу вдесятеро менше Чумацького Шляху, в центрі якої зростає надмасивна чорна діра.

Астрономы наблюдали реликтовую галактику с «остановкой развития»
Про нові спостереження цієї незвичайної галактики розповідається в статті, опублікованій журналом Nature. Майкл Бізлі (Michael Beasley) і його колеги з іспанського Університету Ла-Лагуна називають NGC 1277 «галактикою з зупинкою в розвитку»: через занадто активне зореутворення такі об’єкти швидко вичерпують наявний обсяг речовини, але не можуть притягнути новий через відсутності відповідних тіл поблизу. Передбачається, що одну з приблизно тисячі масивних галактик чекає така доля.

Успішно ростуть галактики які містять зірки різних популяцій: і більш давні, червоні, що сформувалися ще під час молодості материнської галактики; і зірки молодші, блакитні, які утворилися з речовини, отриманої в ході поглинання сусідніх галактик поменше. Так виглядає і Чумацький Шлях, що включає близько 180 подібних скупчень, але не галактика NGC 1277, всі зірки якої – давні й червоні.

«Я досліджую скупчення в галактиках багато років, але вперше бачу щось подібне», – говорить Майкл Бізлі.

Повна відсутність зірок «пізніх» популяцій в NGC 1277 говорить про те, що вона ні разу не поглинала інші галактики і не отримувала достатнього для еволюції притоку речовини. Дійсно, хоча вона знаходиться в масивному скупченні Персея, що містить тисячі галактик, власне рух NGC 1277 занадто швидкий. Вона мчить повз сусідів на швидкості в мільйони км/год і захоплені її тяжінням зірки і хмари просто не встигають влитися в галактику і влити в неї життя.

Кнопка «Наверх»
Закрыть