Здоров'я

Ожиріння у чоловіків набагато небезпечніше, ніж у жінок

Науковці виявили, що запальні процеси в жировій тканині чоловіків більш поширені, що може пояснити їхню підвищену вразливість до хвороб, пов'язаних з ожирінням.

Дослідження вчених з Йоркського університету проливає світло на механізми, які пояснюють, чому чоловіки значно частіше помирають від хвороб, пов’язаних з ожирінням, порівняно з жінками. Виявилося, що процеси, пов’язані із запаленням, більш поширені в жировій тканині чоловіків.

Image by Bruno /Germany from Pixabay

Ще у 2016 році дослідження показало, що чоловіки втричі частіше, ніж жінки, помирають від хвороб, пов’язаних з ожирінням. Вивчивши дані про стан здоров’я близько чотирьох мільйонів людей, дослідники не змогли знайти пояснення, чому чоловіки з ожирінням можуть бути більш уразливі до передчасної смерті, ніж жінки.

Останні кілька років команда вчених з Йоркського університету працювала над пошуком відповіді на це питання. У 2018 році вони виявили, що у самок мишей у новій жировій тканині утворюється більше кровоносних судин, ніж у самців. Ця підвищена васкуляризація жіночої жирової тканини була пов’язана з нижчим рівнем метаболічних порушень.

Дослідження виявило явні генетичні відмінності між самцями і самками мишей, особливо щодо генів, пов’язаних із запаленням. Клітини кровоносних судин у жировій тканині мишей-самців демонстрували прозапальні генетичні маркери, яких не було виявлено в тих самих клітинах мишей-самок.

Загадка стала ще більш складною, коли дослідники вивчили поведінку ендотеліальних клітин у лабораторних умовах. Видалені з організму жіночі ендотеліальні клітини з жирової тканини реплікувалися швидше, ніж аналогічні клітини самців. “Навіть коли ми витягаємо їх з організму, де в них немає циркулюючих статевих гормонів або інших чинників, чоловічі та жіночі ендотеліальні клітини поводяться абсолютно по-різному”, – зазначила провідна дослідниця Тара Хаас.

Команда припускає, що ця різниця в епігенетичних характеристиках ендотеліальних клітин у чоловіків і жінок може пояснити статеві відмінності в захворюваннях, пов’язаних з ожирінням. Однак досі залишається незрозумілим, що саме є причиною цих фундаментальних клітинних відмінностей у жировій тканині між самцями і самками тварин.

“Це не просто патологія, пов’язана з ожирінням, – я думаю, що це набагато ширша концептуальна проблема, яка також включає в себе здорове старіння. Одним із наслідків наших висновків є те, що будуть ситуації, коли лікування, ідеальне для чоловіків, не буде ідеальним для жінок, і навпаки”, – додала Хаас.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button