Всесвіт

Ознаки майбутнього зіткнення Чумацького Шляху з сусідньою галактикою видно вже сьогодні

Злиття і поглинання — звичайні процеси для взаємодіючих галактик. Приблизно через п’ять мільярдів років Чумацький Шлях зіткнеться з більш великою галактикою Андромеди, а до того поглине своїх карликових сусідок: галактики Велика і Мала Магелланові Хмари. Початок майбутнього злиття можна помітити вже сьогодні — доповідь про це прозвучала на минулій 235-й зустрічі Американського астрономічного товариства (AAS).

Дослідники з Інституту Флатирон скористалися точними даними про положення і швидкості руху зірок, які були отримані астрометричною місією Gaia. На найдальшій периферії Чумацького Шляху вони виявили невелике скупчення молодих зірок, назване Price-Whelan 1 — на честь керівника команди дослідників Едріана Прайс-Вілена (Adrian Price-Whelan). За оцінками астрономів, воно включає менше тисячі яскравих блакитних зірок, а його вік не перевищує 117 мільйонів років.

Признаки будущего столкновения Млечного Пути с соседней галактикой видны уже сегодня

Скупчення Price-Whelan 1 і живить його газ «Магелланові потоки» / ©David Nidever, NASA

Скупчення Price-Whelan 1 знаходиться в гало Чумацького Шляху, далеко за межами насичених зірками і газом спіральних рукавів. Ці області бідні матерією, тому активне зореутворення тут стало великим сюрпризом. Спектр Price-Whelan 1 також виявився незвичайним. Для місцевої речовини характерна висока металічність — зміст елементів важче водню і гелію, — але зірки скупчення нею ніяк не виділяються.

Проаналізувавши спектральні лінії 27 найбільших зірок Price-Whelan 1, вчені виявили, що їх склад близький до складу «Магеланового потоку» — множини газових хмар, що простягаються від Магелланових Хмар до полюса Чумацького Шляху. Саме звідси, мабуть, надходить речовина для народження зірок в скупченні, що знаходиться на далекій периферії Галактики.

Ця знахідка може сильно вплинути на те, як ми уявляємо собі майбутнє зіткнення Чумацького Шляху і карликових сусідок. Вона дає нову оцінку відстані, що розділяє Магеллановий потік від нашої Галактики, — близько 90 тисяч світлових років, майже вдвічі менше попередніх цифр.

«Можливо, він увійде до складу Чумацького Шляху раніше, ніж передбачалося дотепер, — говорить один з авторів роботи. — У підсумку цей газ перетвориться в нові зірки диска Чумацького Шляху. Поки що наша Галактика витрачає речовину швидше, ніж набирає. Ця “добавка” дозволить компенсувати втрати і забезпечить народження нових зірок”.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button