Людина

Паузу перед відповіддю співрозмовника люди вважають ознакою нещирості

Відповіді співрозмовника з невеликою затримкою частіше сприймаються як брехливі, ніж моментальні. Хоча насправді це може бути зовсім не так. Особливо ця закономірність важлива, якщо мова стосується серйозних речей, наприклад злочину.

Image by shauking from Pixabay

Робота опублікована в журналі Journal of Personality and Social Psychology. Багато досліджень, проведені раніше, показують, що пауза перед відповіддю співрозмовника дійсно свідчить про нещирість його відповіді. Це пояснюють тим, що на брехню потрібно трохи більше розумової роботи, ніж на правду, адже нещиру відповідь ще потрібно придумати.

Втім, інші дослідження не знаходять взаємозв’язку між тим, чи каже людина правду чи брехню, і тимчасовою затримкою її відповіді. Крім того, є роботи, які показують, що деяке коливання перед відповіддю, навпаки, підсилює довіру до співрозмовника.

У новому дослідженні взяли участь 7565 людей, що проживають в США, Великобританії й Франції, яких тестували за допомогою різних психологічних методик. Кожна була розроблена так, щоб визначити, як учасники оцінюють повільні відповіді у двох різних контекстах.

Перша передбачила відповідь на питання, поставлене акторові, – чи сподобався учаснику торт, приготований його другом, – а друга стосувалася крадіжки, скоєної на робочому місці. Учасники слухали відповіді на ці питання в форматі аудіо, відео, а також читали про них звіти. Потім оцінювали щирість відповідей актора за різними шкалами.

В результаті автори дослідження виявили, що відповідь без затримки справді сприймалася слухачами як більш щира (незалежно від того, була ця щирість справжньою чи ні, адже відповіді на всі питання давав актор), а ту, яку дали через пару секунд, ні. Таким чином вчені прийшли до висновку, що швидкість відповіді – важливий сигнал для людей, на якому вони будують свої висновки про щирість співрозмовника.

Причому результати були однаковими для різних культур і контекстів. Цікаво, що в сценарії з негативною відповіддю («Мені не сподобався торт») швидкість реакції великого значення не мала. А в більш серйозному контексті про крадіжку на робочому місці швидкість реакції виявилася важливішою, ніж в питанні про торт. Коли ж учасників просили свідомо ігнорувати паузи у відповідях, вони все одно сприймали реакцію з затримкою як більш нещирі.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button