Людина

Медики знайшли причину крихкості кісток у літніх людей

Літні люди вкрай погано відновлюються після серйозних переломів кінцівок і часто вмирають у результаті розвитку остеопорозу не через постаріння кісткової тканини, а з внаслідок зростаючого рівня запалень в організмі. До такого висновку прийшли вчені, що опублікували статтю в журналі PNAS.

«Запалення, а не вік, виявилися головною причиною того, чому кістки повільно гояться у літніх людей. Відповідно, кісткову тканину можна «омолодити» і допомогти людям у віці уникнути серйозних проблем, використовуючи протизапальні препарати», — розповідає Анна-Марія Джозефсон (Anne-Marie Josephson) з Університету Нью-Йорка (США).

В останні роки серед вчених відродилася суперечка про те, чим є процес старіння та смерті людей і тварин. Деякі біологи і еволюціоністи вважають, що цей процес не має випадковий характер і що його контролює своєрідна «програма смерті» — певний набір генів, що змушує тіло старіти і вмирати, поступаючись місцем новому поколінню собі подібних.

Інші дослідники вважають, що старіння являє собою випадковий процес накопичення мутацій, білкового «сміття» і «поломок» у клітинах. Вони призводять до накопичення в організмі «старих» клітин, які припиняють участь у життєдіяльності організму. Нещодавно вчені показали, що їх видалення з організму черв’яків помітно продовжило життя і покращило їх життєдіяльність.

Ще один наслідок цього випадкового процесу — зростання рівня запалення в різних органах тіла. Як показують досліди на мушках-дрозофілах і спостереження за життям стовбурових клітин в мозку мишей, вони відіграють ключову роль в старінні тіла і придбання типово старечих рис.

Джозефсон і її колеги звернули увагу на важливу особливість кісток літніх людей — число активних стовбурових клітин, здатних брати участь в ремонті переломів, швидко падає при настанні старості.

Керуючись цією ідеєю, вчені перевірили, що станеться, якщо обробити зразки кісткового мозку молодих мишей екстрактом крові літніх гризунів. Подібний прийом несподіваним чином привів до того, що швидкість поділу стовбурових клітин в них різко сповільнилася, впавши в чотири рази, а значна частина з них достроково вийшла на «пенсію».

Відкривши такий дивний феномен, вчені почали порівнювати відмінності в роботі клітин до і після обробки подібним «еліксиром старості», намагаючись зрозуміти, що змінило їх поведінку. Виявилося, що кров літніх гризунів містить у собі молекули, які сприяють активації ланцюжка генів NF-kB, головного регулятора імунітету і хронічних запалень.

Цей процес, як виявили медики, можна придушити, використовуючи звичайний аспірин або інші речовини, здатні нейтралізувати запальні реакції. Зрілі стовбурові клітини, оброблені такими молекулами, здобували другу молодість і починали поводитися так само, як «заготовки» кісткової тканини, витягнуті з організму молодих мишей.

Чи означає це, що літні люди можуть уникнути остеопорозу або перелому шийки стегна, приймаючи аспірин? Як підкреслюють вчені, подібне самолікування не призведе до позитивних результатів і погіршить ситуацію у випадку, якщо люди у віці будуть вживати подібні препарати відразу після перелому.

Річ у тім, що ліки пригнічують не тільки хронічні запалення, але і всі типи подібних імунних реакцій, в тому числі і гострі запальні процеси, що грають ключову роль у запуску процесу загоєння переломів.

Зараз Джозефсон і її колеги намагаються знайти молекули, які б діяли більш вибірково, омолоджуючи кістки літніх людей. І щоб при цьому вже існуючі протизапальні ліки можна було б приймати до проведення операцій або отримання переломів.

Це дозволить людям у віці накопичити достатню кількість активних стовбурових клітин для того, щоб уникнути остеопорозу та інших ускладнень, пов’язаних з наслідками роботи хірургів або несподіваними ушкодженнями кісток.

Кнопка «Наверх»