Здоров'я

Перевірені методи лікування сонячних опіків

Сонячні опіки — це найпоширеніша травма у літній період. При цьому неважливо, відпочивала людина на пляжі або ж просто гуляла по місту під сонцем. Ультрафіолет не щадить нікого, тому від нього потрібно ретельно берегтися. Якщо ж ви не подбали про захист і отримали сонячний опік, ця стаття для вас. Ми розповімо, що потрібно робити в такому випадку.


Симптоми сонячного опіку

Сонячні опіки, на відміну від термічних, не діляться на різні ступені. Вони, як правило, завжди поверхневі. В легких стадіях шкіра червоніє, виникає свербіж, а у важких утворюються пухирі з прозорим вмістом. Однак небезпека такого опіку зовсім не в його глибині, а в тому, яку площу займає ураження. Наприклад, любителі засмагати на пляжі можуть обгоріти на 95 відсотках площі всього тіла. При цьому сонячні опіки проявляються лише через 8-12 годин, а відлущування ураженої шкіри починається на четвертий-сьомий день. Поширені наступні симптоми:

 • Почервоніння шкіри;
 • Набрякання місця ураження;
 • Свербіж або печіння (можливі обидва варіанти);
 • Болючість, неможливість доторкнутися;
 • Підвищення температури тіла (або загальна, або в місці ураження);
 • Чутливість;
 • Втрата вологи в зоні сонячного опіку, сухість;
 • Озноб, жар, втома.

Тяжкість симптомів залежить, в першу чергу, від типу шкіри людини. Чим більше вона схильна до світлочутливості, тим більші і серйозніші опіки. Також в числі факторів, що впливають значаться географічне розташування і тривалість перебування на сонце.


Лікування сонячних опіків

Зрозуміло, кращим способом вилікувати сонячний опік стане звернення до лікаря. Саме медик підкаже, що необхідно робити в конкретному випадку, як лікувати це і полегшити симптоми. Але в більшості ситуацій допомога лікаря потрібна, якщо у вас обпечено понад 50 відсотків тіла, а також при тяжких симптомах — сильної температури, ознобі, болі в голові. У такому разі відкладати візит до фахівця не потрібно, так як разом з сонячним опіком ви могли отримати і сонячний удар. В іншому можна скористатися загальними рекомендаціями для людей, які зіткнулися з сонячними опіками.

В першу чергу, після прояву перших симптомів необхідно охолодити шкіру, зменшити свербіж та біль після опіків. Так, можна прийняти охолоджуючу ванну або душ. Потім прикладайте до уражених ділянок шкіри компреси — наприклад, рушник, змочений під холодною проточною водою. Заспокійливою дією володіють примочки з кашки огірка, капусти (свіжої або квашеної), картоплі, з настойкою ромашки, нагідок, дубової кори або міцного чорного чаю. Також можна використовувати сік алоє, який допоможе охолодити шкіру і надасть протизапальну дію. Загоєнню посприяють як свіжі листя, так і сік, які потрібно наносити на пошкоджені зони.


Крім того, ви можете скористатися засобами з аптеки, які полегшать симптоми. Всі їх ділять на кілька груп:

 • Препарати зі стероїдними гормонами. Вони покликані для швидкого зняття свербіння і запалення, і якщо їх застосовувати недовго, то вони повністю безпечні.
 • Антигістамінні засоби. Ці негормональні ліки пригнічують викид «медіаторів запалення», які викликають набряк і печіння на місці опіку. Швидко знімуть свербіж, запалення.
 • Місцеві анестезуючі ліки. Вони надають протибольову дію.
 • Антисептики. Вони допоможуть в тому випадку, якщо утворилися бульбашки. Так інфекція не буде проникати в шкіру і викликати ще більше ураження.
 • Декспантенол. На його основі зроблено величезну кількість ліків у вигляді мазей, гелів, пінок і спреїв. За допомогою них можна швидко знизити запальний процес і прискорити регенерацію шкіри.
 • Загоюючі ліки. Найчастіше такі препарати використовуються не для зняття первинних симптомів, а також для того, щоб загоїти пошкоджену шкіру.

Також полегшити загальний стан допоможуть різні нестероїдні протизапальні препарати — парацетамол, ібупрофен. Потрібно пити більше води, а також носити легкий і вільний одяг. Ні в якому разі не травмуйте шкіру косметичними маслами і кремами, тому що це лише спровокує запалення. Також не варто застосовувати відомий народний засіб — масло або сметану. Адже жир затримує жар всередині ураженої ділянки, а не сприяє його виведенню та охолодженню шкіри. Те ж стосується і спиртових розчинів — вони затримують регенерацію.

При появі пухирів не треба їх розкривати самостійно. Також забудьте про те, щоб з’являтися на сонці протягом декількох днів. Не користуйтеся скрабами для злущення шкіри, так як вона тільки пошкодитися і буде інфікована.


Профілактика сонячних опіків

Для запобігання сонячних опіків необхідно дотримуватися простих правил безпеки.

Час засмаги має бути з 7:00 до 11:00 і після 17:00. У проміжку між 11:00 і 17:00 сонце найбільш негативно впливає на шкіру. Тому навіть пари годин вистачить для отримання опіків. Краще взагалі не з’являтися на сонці в години пік, але якщо це неминуче, то варто прислухатися до наступних порад.

У пік сонцестояння необхідно з’являтися на вулиці в закритому одязі, не забувати про головний убір і сонцезахисні окуляри. В останньому йдеться про скляні окуляри, адже пластик тільки шкодить очам, а не захищає їх.

Обов’язково відпочивайте від сонця. Засмага не повинна бути багатогодинною. Краще періодично ховатися в тіні або воді, щоб дати організму невелике охолодження. Ні в якому разі не засинайте на сонці — вам будуть забезпечені і сонячний опік, і сонячний удар.

Використовуйте сонцезахисні креми. Вони не пропускають частину ультрафіолетових променів і захищають шкіру від їх шкідливого впливу. При блідій шкірі потрібно використовувати креми з захисним індексом 20, при смаглявій — 15 і менше, а при світлій шкірі і світлому або рудому волоссі — захисним індексом 30 і більше. Креми наносять тільки на суху шкіру, бажано за годину до того, як піти на вулицю. Після купання крем потрібно наносити знову.

Пам’ятайте, що сонячний опік можна отримати і в похмуру погоду, так як сонячні промені проходять крізь хмари. Тому будьте обережні і використовуйте всі запобіжні заходи.

Кнопка «Наверх»
Закрыть