Земля

Перша цивілізація Америки виявилася вельми просунутою

Корінні жителі Нового Світу, що населяли регіон Poverty Point на північному сході Луїзіани понад три тисяч років тому, вважалися мисливцями-збирачами. Але дослідження вчених з Вашингтонського і Колорадського університетів (США) показало, що їх спільнота, мабуть, було влаштовано складніше.

План земельних насипів / © phys.org

Статтю про це дослідники опублікували в журналі Southeastern Archeology. Археологічний пам’ятник Poverty Point являє собою стародавні земляні споруди й кургани, побудовані місцевими жителями між 1700 і 1000 роками до нашої ери, в пізній архаїчний період історії Північної Америки. Точна їхня призначення невідомо: ймовірно, це було щось на кшталт торговельного майданчика або ритуальний комплекс.

На будівництво пішло понад півтора мільйона кубометрів землі. Звели ці споруди без сучасних інструментів, техніки й навіть колісного транспорту або тяглових тварин. А найдивніше, що земляні споруди проіснували понад три тисячі років без додаткових укріплень. До того ж що сучасні мости або греблі, побудовані з використанням новітніх технологій, руйнуються куди швидше.

Розкоп перед відбором проб / © phys.org

Poverty Point, як багато інших подібних пам’ятків старовини, свого часу був раптово покинутий. Це сталося приблизно дві тисячі років тому – ймовірно, через повені в долині Міссісіпі й змін клімату. Використовуючи сучасні методи датування, включаючи радіоводневий мікроскопічний аналіз ґрунту й інші, вчені отримали докази, що насипу створили в короткі терміни. Ніяких слідів вивітрювання між рівнями не знайшли.

Значить, для будівництва такого масштабу знадобився серйозний кадровий резерв, який був не тільки добре організований, але і володів певною кваліфікацією. Ще більше вражає те, що споруди досі стоять, хоча через близькість до Мексиканської затоки в цих краях випадає велика кількість опадів, що розмивають подібні насипу.

Як показав мікроскопічний аналіз ґрунту, будівельники змішували різні її типи – глину, мул і пісок – в потрібних пропорціях, щоб домогтися особливої ??міцності конструкції. Таким чином корінні американці відкрили для себе рецепт «бетону» з ґрунту, на що прості мисливці-збирачі, на думку дослідників, були не здатні. Виходячи з цього, можна зробити припущення про складнішу соціальної організації перших жителів Америки.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button