Земля

Глибинні алмази довели існування стародавнього сховища магми

Ретельний огляд алмазів, знайдених на величезній глибині, підтвердив давні підозри геологів: десь на внутрішній стороні нашої планети ховається величезний резервуар первинної магми, прихований від зовнішнього світу понад 4 мільярдів років.

В даний час місце розташування, розмір і склад магматичного резервуара все ще обговорюються. Однак, завдяки алмазам, геологи твердо впевнені, що напали на слід одного з найдавніших скупчень магми, яке, до того ж, кілька мільярдів років залишалося практично незмінним.

«Алмази — це найтвердіший з відомих науці матеріалів природного походження. Тому він є свого роду ідеальною капсулою часу, завдяки якій ми можемо поглянути в минуле Землі», пояснює геохімік Сьюзет Тіммерман з Австралійського національного університету.

Дорогоцінні камені, викинуті на поверхню сильними вулканічними виверженнями, відрізняються від побратимів, що сформувалися на меншій глибині. За фактом, це один з небагатьох способів вивчити мантії нашої планети. Вона буквально затиснута між земною корою і розпеченим ядром, неймовірно велика і невидима для приладів, а тому досліджувати її практично неможливо. Сьогодні вважається, що мантія володіє переважно твердою структурою, однак десь в ній може бути ізольований «мінеральний суп», який не був піднятий назовні під час ранніх тектонічних процесів, в результаті яких і сформувалася Земля.

Сама ідея використовувати алмази в якості «капсули часу» з’явилася ще в 1980-ті роки. Дослідники виявили, що вулканічна лава має незвично високе відношення ізотопу гелію-3 до іншого ізотопу, гелію-4. Серед усіх матеріалів на Землі подібне співвідношення було помічено хіба що у дуже старих метеоритів, які давним-давно впали на Землю. Це змусило вчених припустити, що, можливо, джерелом цієї лави став якийсь ізольований простір в глибині планети, який майже не змінився з моменту її формування.

Недавні дослідження показали, що подібна стародавня гелієва сигнатура переноситься на поверхню Землі лише найбільш гарячими викидами. Однак до цього дня прямих доказів існування цього гіпотетичного басейну з магмою не було — і лише недавнє дослідження 24 глибинних алмазів підтвердило, що геологи мали рацію. Чому? Все дуже просто: всередині алмазів залишилися крихітні включення газоподібного гелію — ймовірно, з часів зіткнення Землі з Місяцем або іншим невідомим космічним об’єктом, про що теж існує чимало гіпотез. Отже, знаючи глибину освіти алмазів (це 410-660 км нижче рівня моря), вчені можуть визначити і локацію підземних сховищ магми. Які таємниці вони можуть приховувати? Час покаже.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button