Всесвіт

Під марсіанською рівниною виявили потік розплавленої магми

Видається, Марс далеко не такий мертвий, як здається. Безліч ознак вказують, що під його поверхнею може тривати рух магми, а під рівниною Елізій до кори піднімається гарячий мантійний плюм. Це робить надра Червоної планети трохи більш придатними для життя.

Одна з борозен Цербера, знята з орбіти зондом Mars Express / ©ESA, DLR, FU Berlin

На перший погляд, Марс – планета, геологічна активність якої давно зупинилася. Його стара кора не містить свіжих слідів вулканізму і рухів плит, глобальне магнітне поле відсутнє. Лише окремі свідчення можуть вказувати на те, що в надрах Червоної планети тривають повільні рухи магми. Зокрема, в районі борозен Цербера, на великій рівнині Елізій, поверхня порівняно молода, а працюючий неподалік зонд Mars InSight безліч разів фіксував марсотрус.

Автори нової статті, опублікованої в журналі Nature Astronomy, звели такі свідчення воєдино і розробили модель, що описує надра рівнини Елізій. Вона передбачає, що під її поверхнею ховається гарячий мантійний плюм. На Землі такі висхідні потоки мантії піднімаються до кори і можуть повільно виливатися на поверхню через тріщини. Гравітаційні аномалії рівнини Елізій, епіцентри близьких марсотрусів і інші дані показують, що плюм на Марсі досягає більше 3500 кілометрів в поперечнику і нагрітий на 95-285 градусів Цельсія сильніше навколишнього породи.

Мантійний плюм під борознами Цербера: погляд художника / © Adrien Broquet, Audrey Lasbordes

Такі розміри цілком порівнянні з величиною мантійних плюмів на Землі, хоча сусідня планета приблизно втричі менше нашої. Вчені пов’язують це з помітно меншою гравітацією Марса. За розрахунками авторів роботи, центр мантійного потоку може перебувати безпосередньо в середині борозен Цербера, де розташовуються наймолодші породи, а також епіцентри більшості місцевих струсів, які помітив апарат Mars InSight.

Робота, проведена геологами з Арізонського університету Едріеном Броке (Adrien Broquet) і Джеффрі Ендрюсом-Ханною (Jeffrey Andrews-Hanna), показує, що надра Марса куди рухливіше і тепліше, ніж вважалося досі. Можливо, це дозволяє їм підтримувати резервуари рідкої води під поверхнею Червоної планети. Можливо, саме в цих водоймах знайшла притулок місцеве життя.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button