Всесвіт

У ста світлових роках від Землі знайшли потенційно населену планету-океан

Суперземля TOI-1452 B цілком покрита рідкою водою, що робить її придатною для розвитку життя. А завдяки близькій відстані і вдалому розташуванню планети її особливо зручно спостерігати.

©Benoit Gougeon, Universite de Montreal

Міжнародна команда астрономів виявила екзопланету TOI-1452 b, яка обертається навколо однієї з зірок подвійної системи, розташованої в сузір’ї Дракон, всього в сотні світлових років від нас. Вона знаходиться в “зоні населеності” своєї зірки — на такій відстані, де не дуже жарко і не дуже холодно, через що рідка вода може стабільно бути присутня на поверхні планети. Більш того, вчені вважають, що вода покриває її цілком, роблячи TOI-1452 b потенційно населеною планетою-океаном. Про це вони пишуть у статті, опублікованій в The Astronomical Journal.

Чарльз Кадье (Charles Cadieux) і його колеги спиралися на дані спостережень космічного телескопа TESS, який веде пошук далеких екзопланет. Інструмент дозволив помітити регулярне затемнення однієї із зірок у подвійній системі TOI-1452. Така картина може говорити про присутність планети. Тому для подальших спостережень за кандидатом використовували Канадсько-французько-Американський телескоп CFHT, що працює на Гаваях, який підтвердив знахідку і надав додаткові деталі про цей світ.

Подвійна TOI-1452 складається з двох зірок М-класу, червоних карликів. Вони розділені відстанню близько 97 астрономічних одиниць — приблизно в 2,5 раза більше, ніж від Сонця до Плутона — і здійснюють повний оборот один навколо одного за 1400 земних років. Виявлена астрономами екзопланета знаходиться на тісній орбіті у одного з цих карликів, проходячи повний річний цикл за 11,1 доби. За оцінками вчених, залишаючись на близькій відстані від своєї тьмяної зірки, TOI-1452b не покидає її зону населеності і може стабільно зберігати великі кількості рідкої вологи.

Пейзаж Планети-океану TOI-1452 b з червоним карликом над горизонтом: погляд художника / ©Benoit Gougeon, Universite de Montreal

Сама екзопланета належить до класу суперземель: вона має тверду поверхню, проте в 1,7 раза більше і в 4,8 раза важче нашої. При цьому подібне співвідношення радіуса і маси показує, що середня щільність TOI-1452b помітно нижче, ніж можна очікувати з тіла, яке складено в основному з металів і кам’янистих порід, подібно Землі. Саме тому астрономи припускають, що чимала частина планети становить її гідросфера, а це величезні маси води.

За оцінками вчених, на воду може припадати до 22 відсотків від маси TOI-1452b, вона оточує планету глибоким і безкрайнім океаном. Для порівняння, Земля, незважаючи на статус «блакитної планети», містить її в кількості лише близько 1%. Стабільний Клімат, помірна температура і достаток вологи — ключові фактори, завдяки яким TOI-1452b поповнила список потенційно населених світів, поки ще аж ніяк не довгий.

Це не перша планета-океан, відома на сьогодні, і навіть не найближча до нас. У минулому році такий світ знайшли у зірки L 98-59, що знаходиться майже в три рази ближче. Однак TOI-1452b виключно зручна для подальшого вивчення, оскільки знаходиться в полі зору новітнього космічного телескопа James Webb і спостерігати її можна майже постійно.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button