Фото

Під «Моною Лізою» виявили «ескіз» (фото)

На замовлення Лувру «Портрет пані Лізи дель Джокондо» оцифрували за допомогою мультиспектральних камер високої роздільної здатності. У результаті вченим вдалося припустити, що допомагало Леонардо да Вінчі при створенні цієї картини.

Image by Pixabay

Вчені з Університету Пуатьє (Франція) заявили, що при створенні «Портрета пані Лізи дель Джокондо», також відомого на весь світ як «Мона Ліза», Леонардо да Вінчі використовував техніку спольверо. Висновки фахівців опубліковані в Journal of Cultural Heritage.

Дослідження тривало 15 років. Ще в 2004 році представники Лувру (один з найбільших і найбільш популярний мистецький музей світу: саме там зберігається «Мона Ліза») запросили Паскаля Котте для оцифровки картини за допомогу Lumiere Technology — мультиспектральної камери високої роздільної здатності. В технології Lumiere також використовується унікальна інфрачервона рефлектографія, за допомогою якої виявляють нижні малюнки, виконані за допомогою деревного вугілля, через слабке світло, відбите від поверхні контурів.

Pascal Cotte, Lionel Simonot / Journal of Cultural Heritage, 2020

В результаті Котте вдалося виявити техніку спольверо на руках і волоссі Джоконди. Спольверо — щось на зразок переказного начерку: на ескіз накладали напівпрозорий папір, обводили лінії, потім їх переносили на полотно, по контуру зображення проколювали спеціальні отвори і заповнювали їх вугіллям, крейдою, графітом або пастеллю (порошок при цьому поміщали в мішечок з тонкої тканини, наприклад марлі). Цей метод був поширений упродовж століть: його використовували в створенні копій портретів, гравюр і так далі.

Крім того, лінії «начерку» показали, що в результаті художник вирішив поміняти позу своєї натурниці, трохи повернувши її голову: ймовірно, Леонардо да Вінчі хотів, щоб вона пильніше дивилася на глядача. За словами Котте, його відкриття «змінює історію культового символу західного живопису», оскільки доводить, що при створенні був використаний підготовчий малюнок.

Техніка спольверо на картині / © Pascal Cotte

Крім цього, вчений виявив на зображенні предмет, який виглядає як шпилька для волосся: це породжує деякі питання, адже подібний аксесуар не був в моді у Флоренції початку XVI століття. Автор дослідження також припустив, що «ескіз» міг взяти участь у створенні великої кількості копій «Мони Лізи»: наприклад, тієї, яка виставлена в Національному музеї Прадо в Мадриді.

«Приховані» лінії на картині / © Pascal Cotte

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»