Всесвіт

Під поверхнею Марса може бути розпечена магма

Вчені стверджують, що метеорит, який утворився глибоко під поверхнею Марса, є першим хімічним доказом конвекції магми (постійне її переміщення) в шарі мантії.

NASA

Багато років ми думали, що Марс мертвий. Пилова, суха, безплідна планета, де нічого не відбувається. Тільки дмуть вітри. Однак останнім часом почали з’являтися свідоцтва того, що на Марсі є вулканічна і геологічна активність.

Кристали олівіну (мінералу, що утворює породу) в метеориті Тіссінт, який впав на Землю у 2011 році, могли утворитися тільки при перепадах температур приблизно 574-582 мільйонів років тому. І цей процес може протікати на Червоній планеті і сьогодні.

«Раніше не існувало жодних доказів конвекції на Марсі, — пояснює планетарний геолог Нікола Марі з Університету Глазго. — Це перше дослідження, яке доводить активність в надрах Марса з хімічної точки зору і з допомогою реального марсіанського зразка».

Кристалізується олівін в магмі, яка остигає і дуже часто зустрічається в мантії Землі. На поверхні його знаходять в магматичних породах. Він також зустрічається в метеоритах. Фактично, присутність олівіну на поверхні Марса раніше розглядалася як свідоцтво сухості планети — мінерал швидко вимивається водою.

Коли Марі і його колеги почали вивчати кристали олівіну в метеориті Тіссінт, вони виявили щось дивне: кристали розподілені в шматку породи нерівномірно, утворюючи багаті фосфором жили. Такі ж жили виявляються і на Землі — пастка розчиненої речовини. Було несподівано знайти їх на Марсі.

«Це відбувається, коли швидкість росту кристалів перевищує швидкість, з якою фосфор може рівномірно розподілятися по породі, проникаючи в її кристалічну структуру», — пояснив Нікола Марі.
Сліди нікелю і кобальту підтвердили попередні дані про те, що шматок породи походить з глибин марсіанської кори — від 40 до 80 кілометрів під поверхнею Марса.

Марсіанська мантія, ймовірно, мала температуру близько 1560 градусів за Цельсієм. Така ж температура була в мантії Землі (1650 градусів за Цельсієм) 2,5 – 4 млн років тому.

Це не означає, що Марс схожий на ранню Землю. Але це означає, що Марс міг зберігати багато тепла. «Я думаю, що Марс може бути все ще вулканічно активним — на це вказують результати дослідження, — сказав Марі. — «Ми не можемо спостерігати виверження вулкана на Марсі протягом наступних 5 мільйонів років, але це не означає, що планета неактивна. Це може означати, що періоди між виверженнями на Марсі і Землі відрізняються».

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button