Земля

Після Великого Пермського вимирання екосистема відновилися набагато швидше, ніж вважалося досі

Виявилося, що біосфера Землі набагато пластичніше і стійкіше, ніж вважалося раніше. Навіть після таких катастроф, як Пермське вимирання, вона відновлюється досить швидко

Велике Пермське вимирання відбулося близько 250 мільйонів років тому. Це найстрашніша катастрофа у всій історії життя на Землі. Тоді загинуло 80% видів. Вчені вважали, що після катастрофи екосистеми відновлювалися 5-10 мільйонів років, але як показали останні знахідки палеонтологів з Університету Макгілла, через мільйон років вже процвітали складні морські екосистеми.

Розклали на газетці. Цій “закусці” 250 мільйонів років. Скам’янілості латимерії з розрізу Гуцзяо. Xu Dai

Близько 250 мільйонів років тому в результаті пермсько-тріасового масового вимирання загинуло понад 80% видів на планеті. Вчені вважали, що після цієї катастрофи 10 мільйонів років на Землі домінували прості види. І тільки потім змогли розвинутися більш складні екосистеми.

Зараз ця давня теорія піддається сумніву міжнародною групою дослідників, яку очолили палеонтологи з Університету Макгілла та Університету Квебеку в Монреалі. Складна морська екосистема, яку вони знайшли, виникла лише через мільйон років після Пермського вимирання.

Скам’янілості риби Watsonulus з розрізу Гаопо Xu Dai

Дотепер вчені припускали, що в океані, перегрітому в результаті катастрофічної зміни клімату під час пермського вимирання, розвиток складного життя було неможливо. Ця теорія, здавалося б, надійно підтверджується геохімічними даними про стан океану в той час.

Але нове відкриття скам’янілостей віком 250,8 мільйона років у регіоні Гуйчжоу в Китаї свідчить про те, що складні екосистеми існували на Землі вже через 1 мільйон років після пермсько-тріасового масового вимирання.

“Скам’янілості регіону Гуйчжоу показують океанічну екосистему з різноманітними видами, що складають складний харчовий ланцюг, який включає рослини, кісткові риби, променисті плавники, краби, омари, креветки та молюски. Всього наша команда виявила 12 класів організмів. Ми навіть знайшли скам’янілі фекалії і змогли дізнатися раціон цих древніх мешканців океану», — говорить співавтор роботи Морганн Перро.

Скам’янілості риби з розрізу Байшуйлун Xu Dai

Раніше вважалося, що складній екосистемі потрібно від 5 до 10 мільйонів років для розвитку після такої катастрофи, пермське вимирання. Але знайдені палеонтологами в регіоні Гуйчжоу екосистеми еволюціонували набагато швидше. Це підтверджує радіометричне датування порід, в яких були виявлені скам’янілості.

“Все це має значення для нашого розуміння того, як швидко життя може реагувати на екстремальні кризи», — говорить Перро.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button