Екологія

Що зараз відбувається з льодовиком Судного дня: вчені отримали нові дані

Льодовик Туейтса в Західній Антарктиді тане не з такою швидкістю, яку прогнозували вчені.

Антарктичний льодовик Твейтса називають “льодовиком Судного дня” через його вплив на підвищення рівня моря до катастрофічного рівня. Нові дослідження, проведені співробітниками Британської антарктичної служби показали, що він тане повільніше, ніж вважалося раніше. Однак величезний масив льоду ще в небезпеці. У той час, як Туейтс захищений від швидкого танення, на його нижніх ділянках з’явилися тріщини і ступінчасті утворення, які швидко тануть.

Дослідники пробурили свердловину глибиною 587 м через плавучу частину Твейтса, приблизно в 2 км від того місця, де він торкається морського дна (лінія заземлення льодовика). Потім вчені закріпили спеціальний прилад на глибині 1,5 м нижче нижньої поверхні льоду, щоб виміряти температуру, концентрацію солі, швидкість потоку води і танення.

Виявилося, що за дев’ятимісячний період спостереження швидкість танення льоду на цій відносно горизонтальній ділянці льодовика була нижчою, ніж передбачали комп’ютерні моделі. Вона становила від 2 до 5 м втрати льоду на рік. Причиною такої повільної швидкості танення є те, що нижня сторона Твейтса була покрита шаром свіжої талої води.

Вчені з Корнельського університету і автори другого дослідження використовували отвір в льодовику для запуску циліндричного робота Icedin, щоб досліджувати його важкодоступну зону. Вони виявили, що дно Твейтса не таке гладке, як вважалося раніше. Воно відрізняється ступеневою структурою у вигляді ряду «терас» з вертикальними стінами висотою до 6 м. Там же дослідники виявили численні тріщини, в яких лід танув досить швидко — до 30 м в рік.

Роботизований підводний апарат IceFin, сфотографований біля станції Мак-Мердо, Антарктида. Зображення надано Роб Роббінсом, USAP

Льодовик Твейтса, відомий як льодовик “Судного дня”, знаходиться над чашоподібною западиною скелі, яка піднімається вгору до моря. У підсумку, велика частина льоду знаходиться нижче рівня моря. Якщо він відступить занадто далеко, то швидко зруйнується, безпосередньо сприяючи підвищенню рівня моря на 0,5 метра.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button