Всесвіт

Планетологи дізналися, куди зникають планети, подібні Нептуну

Відкриття рідкісного “теплого Нептуна” пояснює, чому в космосі так мало планет подібного розміру.

Фото: Steven Giacalone, UC Berkeley

Астрофізики з Каліфорнійського університету в Берклі повідомили про виявлення екзопланети HD 56414 b. Це газовий гігант розміром з Нептун, який обертається навколо зірки типу А. Відкриття пояснює, чому більшість газових гігантів, знайдених в космосі, за розміром порівнянні з Юпітером.

Планета має радіус в 3,7 раза більше земного і обертається навколо зірки кожні 29 днів на відстані, що дорівнює приблизно одній чверті відстані між Землею і Сонцем. Вік системи приблизно 420 мільйонів років, що набагато молодше нашого Сонця, вік якого становить 4,5 мільярда років.

За останні 25 років астрономи знайшли тисячі екзопланет навколо зірок Чумацького шляху, але більше 99% з них обертаються навколо невеликих зірок — від червоних карликів до зірок трохи більш масивних, ніж наше Сонце, яке вважається зіркою середнього розміру.

Розподіл виявлених екзопланет за розміром і орбітальним періодом. У “гарячій зоні” (виділена червоним) ймовірно ховаються залишки знищених “Нептунів”. Зображення: Steven Giacalone, UC Berkeley, дані НАСА

Лише деякі з знайдених екзопланет обертаються навколо масивних і яскравих блакитних зірок А-типу, які приблизно в два рази більше нашого Сонця. До цього типу, наприклад, відносяться зірки Сіріус і Вега, які можна знайти на небі неозброєним поглядом. При цьому більшість виявлених у яскравих зірок планет розміром з Юпітер або навіть більше.

Планету розміром з Нептун найлегше знайти, якщо вона розташовується досить близько до своєї зірки. Дослідники вважають, що якщо така планета обертається навколо зірки типу А, то різке випромінювання, що виходить від останньої, швидко «здує» атмосферу «Нептуна». Це означає, що від планети залишиться тільки голе кам’яне ядро, яке складно виявити.

Нова планета отримала назву “теплий Нептун”, тому що знаходиться трохи далі “гарячої” зони, в якій вона могла позбутися свого газу під дією випромінювання зірки. Дослідники вважають, що ближче до зірок може знаходитися безліч кам’яних залишків, які колись були Нептунами, але поки не виявлені.

Ми очікувано можемо побачити скупчення залишків ядер Нептуна на коротких орбітальних періодах навколо таких зірок. Відкриття також допомагає нам зрозуміти, як розвиваються атмосфери планет. Кортні Дрессінг, доцент кафедри астрономії Каліфорнійського університету в Берклі


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments