Всесвіт

40-річне дослідження відкрило “дзеркальні коливання” погоди на Юпітері (фото)

Планетологи завершили найтриваліше дослідження газового гіганта Сонячної системи.

Протягом 40 земних років або більше трьох повних років на Юпітері планетологи з НАСА збирали дані про зміну температури у верхній тропосфері найбільшого газового гіганта Сонячної системи. Дослідження показало, несподівані закономірності зміни температури поясів і зон Юпітера з плином часу.

У дослідженні, результати якого опубліковані в журналі Nature Astronomy, дослідники проаналізували зображення яскравого інфрачервоного світіння, яке піднімається з теплих областей атмосфери. Ці знімки, зібрані через рівні проміжки часу протягом трьох обертів Юпітера навколо Сонця, показали, як змінюється температура на планеті.

Інфрачервоні знімки Юпітера, зроблені дуже великим телескопом (VLT) у лютому (ліворуч) та березні (праворуч) 2016 року. Зображення: ESO / L. N. Fletcher

Планетологи виявили, що температура Юпітера підвищується і знижується відповідно до певних періодів, які не пов’язані з сезонами або будь-якими іншими відомими циклами. Більш того, низький нахил планети щодо площини екліптики взагалі не передбачає виражених сезонів на планеті.

Крім того, дослідження також встановило загадковий зв’язок між температурними зрушеннями в регіонах, віддалених один від одного на тисячі км: у міру підвищення температури на певних широтах в північній півкулі вона знижувалася на тих же широтах в південній півкулі — немов би відбиваючись в дзеркалі, розташованому на екваторі.

Юпітер на знімку космічного телескопа “Джеймс Вебб” у 2022 році. Зображення: NASA, ESA, CSA, Jupiter ERS Team

Хоча причина таких “відблисків” до кінця не вивчена, дослідники відзначили, що подібні коливання поширюються в стратосфері — більш високому шарі атмосфери. Можливо, саме верхні шари керують погодою на Юпітері, вважають вони.

Тропосфера Юпітера має багато спільного з земною: тут формуються хмари і вирують бурі. Найбільший інтерес для вчених представляє верхня тропосфера – шар атмосфери, в якому формуються основні погодні явища, включаючи характерні барвисті смугасті хмари.

Щоб зрозуміти, як змінюється погода на газовому гіганті, вчені вивчали вітер, тиск, вологість і температуру. Ще з часів перших місій «піонерів» в 70-і роки було відомо, що світлі і темні області в хмарах відповідають різним температурам. Але було недостатньо даних для більш глибокого аналізу кліматичних змін.

Дослідники вважають, що це і майбутнє дослідження допоможуть краще передбачати погоду на Юпітері і розуміти принципи формування клімату на інших планетах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button