Всесвіт

Новий проєкт показав, що можна виростити на Марсі

Розмови про потенційну колонізацію Марса спонукали студентів астробіологів розробити проєкт Mars Gardens. У ньому юні фахівці досліджують, які овочі можуть рости в багатій оксидом заліза марсіанському ґрунті. З початку програми в 2017 році було протестовано понад 45 різних видів культур.

Студенти зробили всі необхідні кроки, щоб відтворити марсіанські умови, з метою відповісти на питання: чи можна вирощувати рослини в марсіанському ґрунті при зниженому освітленні навколишнього середовища?

Середовище на Марсі не зовсім привітна: в цілому досить маленька планета (приблизно одну десяту маси Землі), холодна (-50°C) і пустельна. Атмосфера Марса дуже тонка, з підвищеним вмістом вуглекислого газу. Марс віддалений від сонця на 141 мільйон кілометрів, тобто максимальна інтенсивність сонячного світла на Червоній планеті складає близько 43% від сили світла на Землі. Однак є і хороші новини, наприклад, вуглекислий газ і азот становлять близько 95% і 2,6% атмосфери планети відповідно. Проте в марсіанській атмосфері немає озону, без нього вікна теплиці повинні блокувати шкідливе ультрафіолетове випромінювання.

Декілька мільярдів років тому Марс міг похвалитися більш сприятливим навколишнім середовищем, включаючи океани, помірний клімат і, цілком можливо, життя. Відтоді він втратив більшу частину своїх запасів атмосфери і води. Ці суворі умови роблять необхідним вирощування всіх рослин у нагрітих, герметичних теплицях зі значною компенсацією вологості і води.

У своїх тепличних експериментах студенти створили середовище схоже на те, що можна було б зробити в теплицях на Марсі. Наприклад, вони забезпечили рослини приблизно такою ж кількістю сонячного світла. Враховуючи ці вимоги, студенти також експериментували з вирощуванням деяких рослин гідропонікою.

Дослідження показали, що ріст культур може бути покращений за допомогою двох факторів: збільшення сонячного світла за допомогою багатохвильових світлодіодів і розпушування щільних марсіанських грунтів (реголіту) шляхом додавання горщечкового грунту або фекалій дощових черв’яків.

Після проведення численних експериментів, студенти виключили деякі рослини. Наприклад, низька освітленість на Марсі погано підходить для вирощування культур, які вимагають багато сонячного світла, наприклад помідори, боби, кукурудза або інші кореневі рослини. Морква також не підходить для вирощування в марсіанському реголіті. Картопля не цвіте в умовах симуляцій грунту і низької освітленості, а ось батат показує кращі результати.

Вчені виявили, що кульбаба буде процвітати і мати значні переваги на Марсі: вона росте швидко, кожна частина рослини їстівна, і в них висока поживна цінність. Також зростати на Марсі зможуть салат, рукола, шпинат, горох, часник, капуста і цибуля.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments