Екологія

Пластик з південної півкулі знайшли на островах в Північному Льодовитому океані (фото)

П’ятирічне дослідження показало, що близько третини пластику на узбережжі Шпіцбергену потрапило з країн, розташованих за межами Арктичного регіону.

Екологи з Німецького інституту Альфреда Вегенера зібрали і проаналізували сміття, викинуте на пляжі архіпелагу Шпіцберген. Дослідження показало, що пластикове забруднення надходить в Північний Льодовитий океан не тільки з найближчих країн, але і з віддалених регіонів світу — в тому числі Аргентини, Бразилії, США і Китаю.

Дослідження – результат п’ятирічного проекту із залученням волонтерів. З 2016 по 2021 рік туристи збирали морське сміття на 14 віддалених арктичних пляжах Шпіцбергену. За цей час добровольці зібрали більше 23 тисяч різних об’єктів, загальною масою понад 1,6 т. Дослідження показало, що більше 80% із загального обсягу сміття становить пластик.

Частина сміття, розсортована по країнах. Зображення: Alfred Wegener Institute

Щоб визначити джерела походження сміття, вчені вивчали об’єкти, що зберегли сліди етикеток, відбитки виробників або інші ознаки, які дозволяли визначити країну походження.

Через географічну близькість велика частина предметів знайдених на острові виявилася з Росії (32%), Норвегії (16%) і Німеччини (8%). Одночасно відносно невелика, але помітна кількість сміття надходить з таких віддалених країн як Іспанія, США, Китай, Бразилія та Аргентина.

Розподіл ідентифікованого пластикового сміття по країні походження. Зображення: Anna Natalie Meyer et al., Frontiers in Marine Science

Екологи зазначають, що дослідження підтверджує теоретичні оцінки та результати комп’ютерного моделювання. Пластикове сміття та мікропластик транспортуються до Північного Льодовитого океану з Атлантики, Північного моря та Північної частини Тихого океану різними річками та океанськими течіями.

При цьому нові дані показують, що на арктичних берегових лініях накопичується набагато більше сміття, що робить їх свого роду останнім стоком. Це пластикове сміття створює додаткові проблеми для арктичних екосистем, які і без того знаходяться під сильним впливом через зміни клімату – Арктика нагрівається в чотири рази швидше, ніж в середньому по світу.

Екологи вважають, що для вирішення проблеми забруднення Арктики недостатньо дій країн Північного регіону і регулювання риболовецької промисловості (основного локального джерела забруднень) на місцевому рівні. Для відновлення і збереження середовища потрібні спільні дії промислово розвинених країн по всьому світу, укладають автори роботи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button