Всесвіт

Подивіться на наслідки зіткнення в 1181 році двох зірок

Астрофізики спостерігали незвичайну туманність, що сформувалася при зіткненні двох компактних зірок. Цю подію стародавні китайські і японські астрономи спостерігали близько 850 років тому.

Новий знімок туманності Pa 30. Зображення: Robert Fesen, Dartmouth

Астрономи з Дартмутського коледжу вивчали туманність Ра 30. Дослідження показало, що незвичайна структура і характеристики туманності відповідають моделі зіткнення між двома білими карликами близько 850 років тому. Це відповідає часу виникнення “незвично яскравої зірки” в 1181 році, яка була описана древніми китайськими і японськими астрономами.

За допомогою 2,4-метрового телескопа Hiltner в Дартмутському коледжі дослідники-астрономи зробили знімки, на яких видно схожий на феєрверк сплеск тонких ниток, що виходить від дуже незвичайної зірки в центрі Ра 30. Це щільна область, що складається з освітленого газу та пилу. Дослідники показали, що Pа 30 практично не містить водню та гелію, але натомість багатий сіркою та аргоном.

Формування туманності Pa 30 відбулося в результаті вибуху наднової типу lax, при якому центральна зірка зберігається. Одним з можливих джерел такого типу вибухів вважається зіткнення двох білих карликів. Нагадаємо, це зірки, що знаходяться на фінальній стадії еволюції. Вони надзвичайно щільні: маса порівнянна з Сонцем компактно упакована в об’єкті розміром з Землю.

Хімічний склад туманності (низький вміст водню і гелію) підтверджують цю гіпотезу, заявляють вчені. Моделювання, яке враховує склад Pa 30 і швидкість, з якою вона розширюється, — близько 3,8 млн км/год — відповідає вибуховому зіткненню двох білих карликів, в результаті якого утворилася туманність.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button