Фото

Томографія показала, як ховали “золоту молодь” в Стародавньому Єгипті (фото)

Археологи досліджували останки підлітка з багатої родини Стародавнього Єгипту епохи Птолемеїв. Мумія “золотого хлопчика” була прикрашена 49 амулетами для захисту в потойбічній подорожі.

Єгипетські вчені використовували комп’ютерну томографію, щоб заглянути всередину мумії підлітка з багатої родини, похованого близько 2,3 тис.років тому. Непошкоджені мумія містить інформацію про ритуали і культ смерті в Єгипті часів фараонів з династії Птолемеїв – нащадків Птолемея I, діадоха Олександра Македонського.

Мумію “золотого хлопчика” виявили на кладовищі епохи Птолемеїв в місті Едфу ще на початку минулого століття, в 1916 році. Відтоді мумія, яку не розкривали і не піддавали обробці, зберігалася в підвалі Єгипетського музею в Каїрі. Археологи використовували КТ, щоб, не пошкоджуючи цілісність мумії, дізнатися, що ховається під її покривами.

Пошаровий аналіз мумії за допомогою КТ. Зображення: Sahar N. Saleem et al., Frontiers in Medicine

Дослідження підтвердило гіпотезу про те, що мова йде саме про молоду людину: у мумії були виявлені чоловічі геніталії, а зрощення епіфізів і прорізування зубів вказують на те, що «золотий хлопчик» помер у віці близько 14-15 років. Дослідники також виявили, що у дитини до смерті збереглися хороші зуби, а кістки не містять слідів поганого харчування. Також немає ознак насильницької смерті

В останню подорож давньоєгипетський “мажор” відправився в оточенні не менше 49 амулетів 21 різного типу. КТ показало, що вони розташовані в три стовпці всередині самої мумії і між складками її «обгорток». Серед них відомі символи того часу: наприклад, уаджет (Око Гора), скарабей, амулет горизонту ахет та інші. Близько двох третин з цих реліквій виконані з золота, інші — з напівкоштовних каменів, обпаленої глини або фаянсу.

Мумія в натуральному вигляді (зліва) і внутрішній вигляд тіла і амулетів на КТ. Зображення: Sahar N. Saleem et al., Frontiers in Medicine

Дослідники відзначають, що використання амулетів, мабуть, пов’язано з релігійними віруваннями того часу. Наприклад, в роті у мумії розміщений амулет з золотим язиком, щоб померлий міг говорити в загробному житті. А захисний знак з двома пальцями розташований біля пеніса “хлопчика”. Передбачається, що цей амулет охороняє розріз, через який відбувалося бальзамування.

Реконструкція черепа і щелепи мумії. Видно, що епіфізи вже зрослися, а зуби мудрості не виросли. Зображення: Sahar N. Saleem et al., Frontiers in Medicine

Археологи вважають, що стародавні єгиптяни вірили в загробне життя. Вони вважали, що духовне тіло людини шукає загробне життя. Але вхід в неї не був гарантований: спочатку потрібно було пройти небезпечну подорож по підземному світу, за яким слідував індивідуальний останній суд. Вважається, що родичі померлого клали амулети, щоб допомогти померлому пройти цей шлях.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button