Екологія

Потепління в Європі в два рази перевищує середній світовий показник

Згідно зі звітом Всесвітньої Метеорологічної Організації (ВМО), за останні 30 років температура в Європі збільшилася більш ніж в два рази в порівнянні із середнім глобальним показником. Це може призвести до екстремальної спеки, лісових пожеж і повеней, попереджають вчені.

Доповідь про стан клімату в Європі був підготовлений на основі даних моніторингу Copernicus — програми Європейського Союзу зі спостереження за Землею, спрямованої на вивчення планети і її навколишнього середовища.

Наслідки цього потепління вже видно: по всьому континенту відбуваються посухи, лісові пожежі та танення льоду. Ця тенденція, швидше за все, збережеться, і в майбутньому прогнозується більше погодних катаклізмів, які будуть впливати на суспільство, економіку та екосистеми.

З 1991 по 2021 рік температура в Європі зростала в середньому приблизно на 0,5°C за десятиліття. Тому альпійські льодовики втратили 30 метрів товщини льоду між 1997 і 2021 роками, тоді як льодовиковий покрив Гренландії також танув, сприяючи підвищенню рівня моря. Влітку 2021 року в Гренландії вперше були зареєстровані дощі в найвищій точці, на станції Самміт. У звіті зазначається, що у 2021 році погодні та кліматичні події спричинили загибель сотень людей, безпосередньо постраждали понад 500 000 людей та завдали економічної шкоди понад 50 мільярдів доларів.

“Європа представляє живу картину глобального потепління і нагадує нам, що навіть добре підготовлені суспільства не застраховані від впливу екстремальних погодних явищ», — сказав генеральний секретар ВМО професор Петтері Таалас.

Оскільки глобальна температура зростає, екстремальні погодні події будуть прискорюватися, а літні опади, постійно зменшуються спричинять руйнівні посухи. Сильні дощі і повені, ймовірно, підуть потім у всіх регіонах, крім Середземномор’я.

Але є і хороші новини. У звіті зазначається, що багато європейських країн скорочують викиди парникових газів. Так, викиди в ЄС скоротилися на 31% в період з 1990 по 2020 рік. А опрацьовані Плани дій щодо захисту здоров’я жителів від спеки допомогли врятувати багато життів.

“Амбіції щодо скорочення викидів повинні бути збільшені. Європа може зіграти ключову роль у досягненні вуглецево-нейтрального суспільства до середини століття, щоб виконати Паризьку [кліматичну] угоду”, – сказав Таалас.

Серед причин, за якими клімат в Європі змінюється помітно швидше, ніж в середньому на планеті, вчені відзначають високий відсоток суші, який прогрівається швидше, ніж море, а також той факт, що відносно велика частина Європи знаходиться у високих північних широтах, а Арктика є регіоном з найшвидшим потеплінням в світі.

Крім того, системи зворотного зв’язку також можуть сприяти, наприклад, висиханню вологи в ґрунті, що означає, що температура підвищується швидше, що призводить до висихання. Ще одним прикладом петлі зворотного зв’язку є вразливість Європи до подвійних струменевих течій.

Цей “подвійний” ефект виникає, коли струменевий потік тимчасово розділяється на дві частини, при цьому між потоками утворюється зона слабких вітрів і повітря високого тиску, що викликає сильну спеку. Ці подвійні потоки стають більш імовірними, коли земля нагрівається на початку літа. На подвійні струменеві течії припадає близько 35% мінливості температури в Європі.

Європейські міста являють собою “острови тепла” і тому більше відчувають екстремальні температури. Професор Даніела Шмідт з Інституту Кабота та школи наук про Землю Брістольського університету сказала:

“коли повідомляється про глобальне потепління, основна увага завжди приділяється глобальному середньому значенню, яке нині становить 1,1 градуса Цельсія. Але є великі відмінності: більша частина океану нагрівається менше, суша більше і тим більше, чим далі до полюсів ви рухаєтеся. У Великобританії аномальна спека цього літа призвела до смерті майже 3000 людей старше 65 років. Спека та посуха вплинули на транспорт на європейських річках, виробництво енергії, екосистеми та людей. Ці ризики будуть тільки збільшуватися з кожною часткою градуса потепління, і чим довше ми чекаємо, тим важче знижувати ці ризики».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments