Земля

Графік зміни температур в Антарктиці за 45 мільйонів років говорить, що сьогодні глобальна температура близька до критичної

Команда, очолювана вченими з Університету Вікторії у Веллінгтоні (Нова Зеландія) і Бірмінгемі (Великобританія) склала графік зміни температури в Антарктиці за 45 мільйонів років. Результати досліджень показують, що Земля наближається до “переломного моменту”, коли потепління океану, викликане атмосферним CO2, викличе катастрофічне підвищення рівня моря через танення крижаних щитів.

Image by Arvid Olson from Pixabay

Скам’янілості і машинне навчання дозволили вченим побудувати перші карти температури антарктичного океану за останні 45 мільйонів років, що дає важливу інформацію про майбутні зміни рівня моря.

Команда, очолювана вченими з Університету Вікторії у Веллінгтоні (Нова Зеландія) і Бірмінгемі (Великобританія), каже, що результати дослідження показують, що ми наближаємося до «переломного моменту», коли потепління океану, викликане атмосферних CO2, викличе катастрофічне підвищення рівня моря через танення крижаних щитів.

У ході дослідження команда вивчала молекулярні скам’янілості зі зразків керна, взятих під час проектів буріння в океані. Викопні рештки насправді являють собою окремі ліпідні (нерозчинні у воді) молекули, які виробляють археї — одноклітинні організми, схожі на бактерій. Археї регулюють склад ліпідів у своїй зовнішній мембрані у відповідь на зміну температури моря. Вивчаючи ці зміни, вчені можуть зробити висновки про температуру стародавнього моря, що оточувало той чи інший зразок в момент його загибелі.

Методи дослідження молекулярних копалин широко використовуються палеокліматологами. Але команда з Веллінгтона (Нова Зеландія) і Бірмінгема (Великобританія) пішла далі. Вони використовували машинне навчання, щоб отримати весь графік змін температури антарктичних морів протягом більшої частини кайнозойського періоду, що охоплює останні 45 мільйонів років.

Тепер вчені можуть набагато точніше визначити історичні температури, які змусили льодові щити зростати і скорочуватися протягом цього періоду. Майбутня втрата льодових щитів і відступ льодовиків в Антарктиці мають вирішальне значення, оскільки танення льодів в регіоні може підняти рівень моря на 50 м.

Острів Жуенвіль, Антарктида James Rathmell @jamesrathmell. Unsplash.com

Зв’язок між CO2, температурою поверхні моря і кількістю льоду в Антарктиді очевидний протягом останніх 45 мільйонів років. Але дивовижне відкриття полягало в тому, що охолодження океану не завжди призводило до збільшення площі антарктичного льоду. Зокрема, так сталося в період охолодження океану тривалістю 1 мільйон років від 25 до 24 мільйонів років тому.

“Ми показуємо, що це, ймовірно, пов’язано з тектонічним опусканням і припливом відносно теплої океанської води в районі моря Росса», — говорить провідний автор дослідження Джеймс Бендл. — “Ми бачимо, що лід в Антарктиді в даний час змінюється — не в останню чергу через втрату деяких шельфових льодовиків і тріщин, що з’явилися недавно в льодовику Туейтса, одному з найбільших льодовиків в регіоні. Наше дослідження минулого Землі показує найбільш явні ознаки того, що люди продовжують виробляти вуглекислий газ в таких кількостях, при яких ми можемо очікувати значної втрати льоду на околицях Антарктики і глобального підвищення рівня моря в найближчі десятиліття і століття».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments