Головна / Поради / Правильний полив газону

Правильний полив газону

Полив — один з найважливіших пунктів по догляду за газоном. Правильне і своєчасне зрошення забезпечить гарний вигляд, стимулює ріст рослин і створює сприятливий клімат. При нестачі вологи процес зростання сповільнюється, газонна трава жовтіє і починає в’янути. Поливати газон необхідно навесні, влітку і восени.

25-04-16-foto-600x400-1

Як дізнатися, що газон вимагає поливу? При нестачі вологи трава сама продемонструє вам це. Краще випередити засихання за першими ознаками:

  • Трава початку згортатися;
  • Газон почав витоптуватися, трава довго піднімається після придавлювання;
  • При посусі трава набуває бурий колір;
  • Трава в’яне або жовтіє;
  • З’являються лисини.

Найбільш помітно в’янення на старій траві. Першими від посухи страждають тонконіг звичайний і мітлиця біла. Середня вимога до вологості ґрунту у тонконога лугового, кукіль. Найменш вибагливі овсяниці. При нестачі води посухостійкі трави залишаються живими. Якщо висихають їх листя і коренева система, рослини переходять в режим спокою. При зволоженні ґрунту знову починають зростати. Незважаючи на те, що трави вижили, зовнішній вигляд їх при посуші залишає бажати кращого. Пожовклий газон навряд чи буде радувати око.

Коли краще поливати газон? Найпоширеніше питання: коли здійснювати полив — вранці або ввечері? В кожному випадку є свої особливості і тонкощі. Полив найкраще здійснювати рано вранці. У прохолодну безвітряну погоду вода менше випаровується і трава встигне обсохнути до настання спеки. Денний полив також допустимо, однак варто враховувати, що при пекучому сонці мокра трава може отримати опік: краплі води створюють ефект лінзи. Зволоження травостою в спеку називається шкідливим поливом, на травинку з’являються плями. Тому для денного поливу краще підійдуть похмурі дні або осінній період, коли сонце менше припікає. Вечірній полив в літній час рекомендується проводити між 16.00 і 18.00. Це обумовлено тим, що трава повинна підсохнути. Якщо трав’яний покрив простоїть всю ніч у вологому стані це може негативно позначитися на його стані і привести до грибкових захворювань.

Як часто треба поливати газон? Для точної відповіді на питання скільки разів потрібно поливати газон, необхідно враховувати наступні фактори: тип ґрунту, погоду і глибину коренів. Погода є найважливішим фактором. У посушливу спекотну літню погоду полив рекомендується проводити щодня. В середньому, в спеку і на піщаних ґрунтах газон необхідно поливати 2-3 рази в тиждень. Восени і в прохолодну погоду норма зволоження травостою знижується до 1 разу на 10 днів. Основним моментом, який потрібно враховувати при поливі є те, що земля між поливами повинна встигнути просохнути. Це буде стимулювати ріст кореневої системи: коріння починають рости вглиб, добуваючи залишки вологи. У жовтні, за тиждень до морозів, слід припиняти полив повністю.

Одне з найскладніших питань — скільки води потрібно для поливу газону. Для наших широт є норма поливу, яка становить від 20 до 40 літрів на 1 кв.м газону. Полив повинен бути помірним. Неприпустимо утворенню калюж і скупчення води. Частота поливу визначається складом ґрунту і погодних умов. Для легких супіщаних ґрунтів частота зрошення — раз в 3-4 дня. Для глинистих раз в 7-10 днів. Додаткове зволоження здійснюється після стрижки, в період активного росту і при підгодівлі добривами.

Надмірний полив газону призводить до заростання мохом і розвитку грибкових хвороб. Якщо газон зроблений недавно, трава на ньому ще не зійшла, то грунт необхідно постійно тримати вологим. Полив в такому випадку потрібен щоденний. Ґрунт без рослинності і дерновини не затримує вологу, темна поверхня землі нагрівається, вода швидко випаровується. В середньому, щоденний полив слід проводити близько 7-10 днів. Далі періодичність зволоження ґрунту визначається від складу ґрунту і середньодобової температури.

Типи поливу для молодої трави, або відразу після її посадки, потрібно трохи води: коренева система ще не сформувала шар дерну, що вбирає і утримує вологу. Тому поливати варто не багато, але часто. Глибокий рясний полив слід проводити в посуху, в літній період. Неправильний, або шкідливий полив — зазвичай це перенасичення ґрунту вологою або зволоження спекотним днем. В обох випадках трава жовтіє і в’яне. Полив в посуху найкраще здійснювати рано вранці.

Засоби для поливу газону і методи поливу зеленого лугу кожен вибирає сам, або доручає таку роботу спеціалістам і тоді система полива тут oasishome.kiev.ua прослужить вам довго та надійно. Залежно від площі газону, складності рельєфу і його форм, можна розглядати такі варіанти поливу:

Садова лійка — це найпростіший спосіб поливу газону своїми руками. Ідеально підійде для поливу невеликої галявини біля будинку. Не обійтися без лійки і для зволоження проблемних ділянок, в таких місцях куди не дістає струмінь шланга або щоб зайвий раз не мочити садові доріжки.

Садові шланги — простий і універсальний спосіб поливу. У сукупності з насадками-розбризкувачами прекрасно зрошує ґрунт, не змиває його і не пошкоджує кореневу систему. Можна поливати рослини і без застосування спеціальних насадок, трохи перекриваючи струмінь пальцем. Завдяки тому, що полив здійснюється своїми руками, земля буде ретельно зволожена по всій площі. Мінусом є те, що доводиться витрачати свій час, переміщаючи шланг з насадкою по газону.

25-04-16-foto-600x400-2

Перфоровані шланги відрізняються від звичайних шлангів тільки тим, що по всій їх поверхні розташована маса отворів. Шланг розгортають по території газону, і через отвори здійснюється полив досить великих площ.

Насадка дождьова — це зручний пристрій, що перетворює потужний струмінь з шланга, як під час дощу. Застосування такої насадки не дозволяє воді при поливі руйнувати поверхню ґрунту. Недоліком пристрою є велика частка випарів води при поливі. Дрібні частинки води зносить вітром.

Круговий розприскувач під час роботи схожий на фонтан. Встановлюються зазвичай по кілька штук, прекрасно підходять для поливу газонів невеликої площі. Обертова насадка — це пристрій з можливістю регулювати струмінь. Дана система поливу дозволяє налаштовувати дистанцію поливу так, щоб не заливати садові доріжки або гойдалки.

Автоматичні системи поливу застосовуються на великих газонах, коли полив своїми руками займає дуже багато часу. Найважливішим аспектом є те, що системи поливу встановлюються перед облаштуванням газону. Існують два типи розпилювачів застосовуваних в даних системах: стаціонарний (або видимий) і втоплений. Втоплювані розбризкувачі з’являються на поверхні газону тільки під час поливу. Автоматична система поливу складається з підземної системи труб і шлангів, дощовиків, контейнера для води великої місткості, насосів, тензіометрія, датчиків дощу та комп’ютера. Тензіометри передають на комп’ютер інформацію про вологість ґрунту. Датчики дощу повідомляють про відсутність необхідності поливу в запрограмований час, при наявності опадів. Такі системи прораховуються і встановлюються фахівцями.