Наука

Причину смерті Шопена допомогло назвати заспиртоване в коньяку серце

Серце польського композитора Фредеріка Шопена витягли з посудини, де воно зберігалося 168 років, і передали судмедекспертів для з’ясування причини смерті.

Шопен помер у віці 39 років. Все життя він відрізнявся слабким здоров’ям; лікарі вважали, що він хворий на сухоти (так в XIX столітті називали туберкульоз). У 2008 році польські медексперти запропонували іншу версію – про те, що композитор страждав на легеневу форму муковісцидозу – важкого спадкового захворювання, пацієнти з гострою формою якого навіть в наші дні рідко доживають до 30 років. На цей діагноз вказують передсмертні параметри композитора: при зрості 170 см він важив усього 40 кілограмів.

Цього року польські вчені для уточнення діагнозу вивчили серце композитора, яке 168 років зберігалося в коньяку в кришталевій посудині. Відкривати герметично запечатану посудину вчені не стали, і вивчали його вміст по фотографіях. Те, що вони побачили, швидше за все відповідає первісному діагнозу – туберкульозу, повідомив агентству AFP глава дослідницької групи, професор Міхал Вітт (Michal Witt). Результати роботи медиків готуються до публікації в журналі American Journal of Medicine, коротко про них розповідає портал MedicalXpress.

Однак остаточно виключити ймовірність муковісцидозу дозволить тільки аналіз ДНК, виділеної з тканин серця; тільки так можна встановити, чи був композитор носієм мутації гена CFTR, яка призводить до розвитку цього захворювання. У 2008 році міністерство культури Польщі відхилило запит вчених на розтин посудини з серцем Шопена. Чиновники побоювалися, що процедура знищить артефакт. Шопен – один з найвідоміших діячів польської культури, і його серце, збережене в алкоголі – цінний для поляків об’єкт спадщини.

Серце Шопена зберігається в Храмі Святого Хреста у Варшаві в прозорій рідині бурштинового кольору, яку фахівці вважають коньяком; після Французької революції для консервації органів найчастіше використовували саме цей напій, відзначають історики.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button