Всесвіт

Проблема космічного сміття виходить з під контролю

Люди – вкрай безвідповідальні істоти. Їм мало створити в буквальному сенсі цілі гори сміття на Землі. Потрібно ще таким же чином загидити всю орбіту нашої планети. Європейське космічне агентство наприкінці минулого тижня повідомило, що, незважаючи на певний прогрес людства в освоєнні космосу, сміття на орбіті нашої планети накопичилося вже стільки, що це починає виходити з-під контролю. Нам вкрай необхідно вирішити цю проблему вже зараз, якщо хочемо думати про майбутні покоління.


На сьомий Європейській конференції з питань проблем, пов’язаних з космічним сміттям (оцініть масштаб, навіть окрему конференцію з цього приводу створили!), близько 350 вчених з різних частин світу обговорювали способи, що дозволяють зменшити кількість космічного сміття. За приблизними підрахунками на орбіті накопичилося вже близько 750 000 об’єктів сміття крупніше 1 сантиметра і понад 166 мільйонів об’єктів більше 1 міліметра. Весь цей мотлох заповнює орбіти планети, що володіють комерційною та науковою цінністю.

Основна загроза сміття пов’язана з роботою кількох сотень різних супутників, які використовуються в телекомунікаційних, погодних, навігаційних, радіомовних і кліматично-моніторингових проектах. Якщо з цими супутниками щось трапиться, то це не тільки серйозно загальмує дослідницькі проекти, але ще й серйозно постраждають самі країни, які активно покладаються на супутникові комунікаційні технології.

Вчені переконані, що можливості ігнорування цієї проблеми вже не залишилося. Ризик зіткнення нинішніх працюючих супутників з космічним сміттям дуже високий, і простими змінами їх робочих орбіт, а також у разі чого запуском інших супутників проблему не вирішить, а швидше ще сильніше погіршить.

«Ця конференція показує, що ми дуже сильно залежимо від технологій. Це необхідно зрозуміти всім», — заявив Холгер Краг, голова відділу ЄКА щодо вирішення проблем космічного сміття.

«Однак реалізація контрзаходів, спрямованих на вирішення проблем сміття, як і раніше виглядає дуже складним завданням. Тим не менш прийти до якогось спільного консенсусу критично важливо вже зараз, особливо на тлі майбутніх перспективних проектів, знову ж пов’язаних із запуском сотень нових супутників».

Як зауважив Краг, одним з таких проектів є план приватного аерокосмічного агентства SpaceX Ілана Маска по створенню нової інтернет-комунікаційної мережі, яка в більш далекій перспективі повинна буде допомогти ще і в реалізації проектів по колонізації Марса.

Що стосується натяків на те, як саме ЄКА планує розібратися з проблемою космічного сміття, то вони на конференції знову не прозвучали. Однак слід нагадати, що деякі приватні і державні компанії раніше вже пропонували свої ідеї, як прибрати сміття з орбіти.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button