Земля

Прогнозується можливе зростання соціальної нестабільності після пандемії

Італійські вчені проаналізували обставини, при яких проходили пандемії в минулому, в тому числі епідемії чуми, холери та іспанського грипу. В результаті, дослідники зробили попередження: слід очікувати різкого зростання соціальної нестабільності після нинішньої пандемії.

Дослідження опубліковане в журналі Peace Economics, Peace Science and Public Policy. Професор політології Массімо Мореллі з Університету Бокконі (Італія) і співробітник Університету Феррарі (Італія) Роберто Ченсоло вирішили дізнатися можливі наслідки пандемії Covid-19. Для цього вони звернулися до досвіду минулих глобальних епідемій, проаналізувавши соціальну напруженість в період між епідемією чуми в 1346-1353 роках і іспанським грипом в 1919-1920-х.

З’ясувалося, що питання, що були до того актуальними, під час самої пандемії йдуть на другий план. Дослідники наводять як приклад екорух Грети Тунберг, рух «жовтих жилетів» у Франції або «сардин» в Італії. Всі вони значно послабили свою діяльність під час нинішньої пандемії, а велика частина протестних рухів у всьому світі зовсім майже припинила свою діяльність. Так, згідно зі звітом неурядової організації Freedom House, відомої своїми дослідженнями політичних і громадянських свобод, з 20 протестних рухів, активних у всьому світі в грудні 2019 року, на сьогодні діють лише два або три.

І хоча епідемія підсилює занепокоєння, депресію і стрес у людей, під час пандемії вони часто не виражаються. При цьому пандемія надає дезорієнтуючий вплив на комплекс соціальних і економічних відносин в усіх країнах, які посилюються введеними обмеженнями. Все це викликає у суспільства приховане почуття невдоволення.

А всілякі теорії змов і заперечення серйозності небезпеки зараження, на думку дослідників, є симптомом потенційно небезпечних непорозумінь всередині суспільства. У звичайному житті негативні почуття людей, як правило, виливаються в різні протестні рухи, але оскільки сьогодні такий «шлях» для їх виходу частково заблокований, вчені побоюються, що є ймовірність підвищеного рівня агресивності в постепідемічний період.

І деякі сплески вже почалися. Так, на думку дослідників, хвилювання, які сьогодні відбуваються в США, мають деякі подібність з повстанням в XIV столітті, після пандемії «чорної смерті» в 1346-1353 роках. Вчені говорять про те, що чума діяла подібно соціальному інкубатору, який підживлював соціальну напруженість, яка «визрівала» до того понад 30 років. А під час і після епідемії холери в XIX столітті люди пов’язували її зі змовою уряду з метою скорочення чисельності бідняків, що в підсумку спровокувало жорстоке повстання в Неаполі.

Проаналізувавши інші подібні епізоди, дослідники приходять до висновку, що більшість глобальних епідемій минулого, ймовірно, могли грати роль інкубаторів соціальних хвилювань. Так, розглянувши п’ять епідемій холери і визначивши їх основний географічний розподіл, вчені підрахували число всіляких протестних повстань за 10 років до і після епідемій. З’ясувалося, що після епідемій число протестів збільшувалася більш ніж на 80 відсотків.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button