Наука

Прорив у селекції рису зможе нагодувати мільярди людей

Міжнародній команді дослідників вдалося змусити гібридний рис розмножуватися насінням, що в майбутньому значно здешевить виробництво нових рослин і зробить їх доступними для малозабезпечених фермерів. Дослідження опубліковано в журналі Nature Communications.

Гібридний рис неймовірно продуктивний: понад 20 тонн з гектара / © news.cgtn.com

Гібриди сільськогосподарських культур першого покоління нерідко виявляються більшими і продуктивніше від батьківських видів — це явище називається гетерозисом, або «гібридної силою». Однак якщо схрестити між собою вже гібриди, їх потомство буде значно гіршим. Так що фермери, які бажають щороку отримувати зі своєї ділянки максимальний урожай, змушені постійно закуповувати у виробників нове насіння.

Для половини населення земної кулі основна вирощувана культура – рис. Відтоді, як в 1970-х роках китайський агроном Юань Лунпін створив перші високоврожайні гібридні рослини рису, вчені постійно шукають способи розмножувати такий рис без втрати їм «гібридної сили». Один зі способів досягти цього – змусити рослини рису клонувати себе, щоб кожне наступне покоління виявилося точною копією попереднього.

Звучить фантастично, але насправді вченим давно відомо, що у рослин існує таке явище, як апоміксис, при якому нові насіння розвиваються виключно з клітин батьківської рослини, без участі чужого пилку. Щоб підвищити ймовірність такого явища, міжнародна група дослідників відредагувала гени рослини, що відповідають за статеве розмноження, «змусивши» його розмножуватися безстатевим шляхом, за участю тільки свого генетичного матеріалу.

В результаті вийшов гібридний рис, 95 відсотків насіння якого розвивалися в результаті апоміксису. Протягом щонайменше трьох поколінь усі наступні рослини були ідентичними батьківським. Тепер, щоб отримати насіння гібридного рису, не доведеться проводити роботу зі схрещування батьківських рослин, і фермери, одного разу придбавши запас зерна, зможуть протягом багатьох років засівати поля високоврожайної культурою.

Результати цього дослідження значно здешевлять виробництво гібридного рису і дозволять малозабезпеченим людям закуповувати його для своїх полів. У підсумку це зможе врятувати мільйони людей від голодної смерті, при цьому площа орних земель навіть не доведеться нарощувати.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button