Земля

В Англії знайшли ритуальний комплекс бронзового століття (фото)

Британські археологи розкопали в центрі країни римське святилище, побудоване над джерелом, якому люди поклонялися ще чотири тисячі років тому.

Похоронна урна бронзового віку / ©MOLA

Під час рятувальних археологічних робіт перед будівництвом нового житлового комплексу в сільській місцевості Нортгемптоншира (Центральна Англія) вчені виявили залишки будівлі римської споруди. Їм вдалося виявити дві кімнати, в одній з яких є сходи. Приміщення колись прикрасили розписною штукатуркою.

Нічого дивного в знахідці римської будівлі в центральній Англії, на перший погляд, немає. Римляни, які прийшли до Британії в 43 році нашої ери і покинули острів в 410 році, активно облаштовували провінцію відповідно до своїх уявлень про комфортне життя.

А це вже римська кераміка / ©MOLA

Археологи припускають, що споруда могла бути святилищем, які римляни облаштовували на британській землі. Незвичайність цієї споруди в тому, що у неї є підземна частина, але не підвал, а скоріше резервуар для води. З цього дослідники зробили висновок, що центром святилища — і предметом поклоніння — було природне джерело, яке знаходиться поблизу.

Не маючи письмових джерел, складно сказати, чому люди шанували як священне саме це джерело, одне з безлічі на території Центральної Англії. Йому могли поклонятися як символу будь-якого божества або приписувати цілющі або містичні властивості.

Будівлю побудували навколо, щоб відвідувачі могли не тільки доторкнутися до води, а й залишити вотивні підношення, включаючи монети та інші артефакти. На дні резервуарів археологи виявили органічні залишки віком приблизно в дві тисячі років: це квітки верби, соснові насіння, шкаралупа волоського горіха і навіть одна шкіряна туфля. А поблизу знайшли цілу колекцію фрагментів кераміки.

Постає питання: навіщо при святилищі потрібно влаштовувати досить великі резервуари для води? Дослідники припускають, що воду з джерела накопичували і в разі потреби використовували в зовсім не сакральній діяльності — наприклад, для поливу полів або постачання жителів питною водою.

Шкаралупа волоського горіха добре збереглася на дні резервуара / ©MOLA

Римське святилище – не єдина знахідка в цій місцевості. Практично впритул до фундаменту археологи розкопали курган бронзового століття. Попереднє датування – 2000-1500 роки до нашої ери.

Розкопана частина – швидше за все, лише фрагмент більш широкого похоронного ландшафту. Але виглядає він вкрай нестандартно: археологи з’ясували, що курган не містить людських останків, тільки п’ять порожніх похоронних урн.

На думку дослідників, відсутність у могильних камерах людських останків свідчить про символічне, а не функціональне призначення кургану. В принципі, подібні практики – порожні “поховання” – зустрічаються не так уже й рідко: досить згадати ще з часів Стародавнього Єгипту і Стародавньої Греції кенотафи. Але цілий похоронний комплекс – це не окремий умовний пам’ятник на честь однієї людини.

Археологи припустили, що кургани, частину яких вони розкопали, були якимось ритуальним комплексом, а його центром виступало все це ж джерело води (пізніше воно залучило і римлян). Вчені також вважають цілком ймовірним те, що цей ландшафт вже був досить значущим місцем для більш древніх місцевих громад. І такі вже існуючі асоціації змусили людей в бронзовому столітті вибрати це місце для будівництва ритуального пам’ятника.

На території Нортгемптоншира вже знаходили свідчення життя людей в палеоліті, мезоліті і неоліті. Приблизно в 500 році до нашої ери в цю місцевість прийшли з континенту носії гальштатської культури (її асоціюють з кельтами). А в I столітті до нашої ери родючу і кліматично приємну територію закріпили за собою катувеллауни (одне з племен белгів). У 43 році римляни підпорядкували собі місцеві племена, побудували велику дорогу і ряд поселень уздовж неї. І всі ці народи, можливо, поклонялися одному і тому ж маленькому джерелу води.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button