Наука

Дослідження підтвердило, що сни – це відображення реальності

Вчені розробили алгоритм для аналізу снів і перевірили, які події визначають їх сюжет. Так їм вдалося підтвердити “гіпотезу безперервності сновидінь”, яка свідчить, що сни являють собою лише продовження повсякденного життя.

Сучасні фахівці допомагають пацієнтам інтерпретувати сновидіння, оскільки вважається, що це дозволяє аналізувати і вирішувати проблеми в реальному житті. Найчастіше для тлумачення використовують шкалу Холла і Ван де Касла — вона досліджує, які персонажі фігурували уві сні, як вони взаємодіяли один з одним і як згодом ця взаємодія позначилася на них. Інтерпретація снів за цією системою виходить точною, але забирає багато часу і сил, тому вчені шукають спосіб зробити її більш простою і швидкою.

Група дослідження з Третього університету Риму створила алгоритм, який аналізує сни автоматично. З його допомогою вони змогли швидко оцінити 24 тисячі сновидінь, взятих з бази даних DreamBank, і перевірити, чи дійсно сни є відображенням і продовженням реального життя. Подробиці розробки опубліковані в журналі Royal Society Open Science.

За основу автори взяли згадану вище шкалу Холла і Ван Де Касла і аналізували дані з урахуванням п’яти факторів, які могли вплинути на зміст снів: стать і вік респондентів, рівень агресії, наявність сліпоти і участь в бойових діях. Потім вони порівняли результати, отримані за допомогою алгоритму, з тлумаченнями психологів. Висновки збігалися на 75%.

Вчені змогли підтвердити, що їх алгоритм можна використовувати для швидкого автоматичного тлумачення сну пацієнта і довести «гіпотезу безперервності сновидінь», яка говорить: все, що ми бачимо уві сні, — це продовження повсякденного життя. Крім того, автори роботи встановили, що на зміст снів впливають стать, вік, події, які в минулому викликали у людини сильний стрес, і рівень насильства в суспільстві.

Дослідження мало кілька обмежень. По-перше, автори назвали вибірку недостатньо репрезентативною: всі респонденти були освіченими людьми з США. По-друге, число учасників було невеликим і в їх профілях не були записані всі індивідуальні риси, які серйозно впливають на інтерпретацію сну психологами. Нарешті, алгоритм обробляв не сновидіння, а лише те, що респонденти пам’ятали про них.

Вчені відзначили, що система потребує доопрацювання і в нових дослідженнях вони планують усунути обмеження і визначити, в яких областях алгоритм можна буде застосовувати. Вони також мають намір створити додаток, який дозволить кожному записувати та аналізувати сни. Алессандро Фоглі, один з авторів дослідження, додав, що в майбутньому система зможе «створювати технології, які ліквідують нинішній розрив між реальним життям і снами».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button