Всесвіт

Протоскупчення галактик, що зливаються, знайшли на «зорі Всесвіту»: в 13 млрд світлових років від Землі

Міжнародна група дослідників повідомила про виявлення протоскупчення галактик A2744ODz7p9, розташованого на рекордній відстані від Землі: 13,14 млрд світлових років від Землі. Моделювання показує, що чотири стародавні галактики зіллються в одну протягом десятків мільйонів років. Це дуже швидко в масштабах еволюції Всесвіту.

Художня ілюстрація на основі моделювання поточного стану галактик (зверху) і результатів злиття (внизу). Зображення: NAOJ

Дослідники виявили протокластер за допомогою космічного телескопа «Джеймс Вебб». Прилад NIRSpec, який спостерігає спектри на довжинах хвиль в діапазоні від видимого до ближнього інфрачервоного діапазону, зафіксував іонізоване світло іонів кисню від чотирьох галактик в чотирикутній області розміром 36 тис. світлових років, що еквівалентно половині радіуса Чумацького Шляху.

Астрономи вивчили архівні дані для цієї області, зібрані радіотелескопами обсерваторії ALMA. Дані фіксують радіовипромінювання космічного пилу в цих далеких галактиках. Вчені підтвердили викиди пилу від трьох з чотирьох галактик. Це перше виявлення подібної поведінки галактик – членів протоскупчення на такій відстані.

Галактики протоскупчення A2744ODz7p9. Зліва: розподіл інтенсивності світла, зафіксованого «Джеймсом Веббом». Справа: викиди пилу, виявлені ALMA. Зображення: JWST (NASA, ESA, CSA), ALMA (ESO / NOAJ / NRAO), T. Hashimoto et al.

Вважається, що космічний пил утворюється в результаті вибухів наднових в кінці еволюції масивних зірок. Велика кількість пилу в галактиці вказує на те, що багато зірок першого покоління вже завершили своє життя і що галактика зростає.

Результати показують, що багато галактик згруповані в невеликій області і що зростання галактик прискорюється. Це дозволяє припустити, що «ефект навколишнього середовища» існував всього приблизно через 700 мільйонів років після Великого вибуху, – говорить Луїс Коліна, співавтор дослідження

«Ефектом навколишнього середовища» дослідники називають вплив об’єктів, розташованих поруч з галактиками на їх зростання. Спостереження в сусідніх областях космосу раніше показали, що взаємна гравітація галактик в скупченні впливає на швидкість зореутворення. Зрілі зоряні популяції зазвичай спостерігаються в регіонах, де галактики розташовані щільно. Підтвердження існування цього ефекту в ранньому Всесвіті і швидкої еволюції галактик, допомагає дослідникам краще розуміти процеси після Великого вибуху.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button