Земля

Причини малого льодовикового періоду: версія, як з цим пов’язано винищення індіанців

Вчені підрахували, що агресивна політика колоністів, які винищували корінне населення доколумбової Америки, стала причиною настання малого льодовикового періоду на Землі, який привів до масових похолодань і спровокував настання голоду в Європі XVI століття.

Танення льодовиків вивільнить величезні запаси ртуті

Так називається період глобального відносного похолодання, який спостерігався на Землі протягом XIV-XIX століть. Малий льодовиковий період вважається найхолоднішим часом за середньорічними температурами за останні дві тисячі років.

Після традиційно теплого літа 1311 року послідували чотири похмурі та дощові літа 1312-1315 років. В Європі з осені 1313 року почав формуватися стійкий сніговий покрив, якого практично не було аж з середини IX століття. Взимку 1314 року настали сильні морози і дощі, що призвели до загибелі кількох врожаїв і вимерзання фруктових садів в Англії, Шотландії, Північній Франції та Німеччині. У Шотландії та Північній Німеччині перестали вирощувати виноград і виробляти вино. Зимові заморозки стали вражати навіть Північну Італію – про це писали поет Франческо Петрарка і письменник Джованні Боккаччо. В результаті першої фази малого льодовикового періоду в першій половині XIV століття настав “Великий голод”, який спровокував мільйони смертей.

Приблизно з 1370-х років температура в Західній Європі стала повільно підвищуватися, масовий голод і неврожаї припинилися. Однак холодне і дощове літо залишалося частим явищем протягом усього XV століття. Взимку на півдні Європи спостерігалися снігопади і заморозки — в хроніках малого льодовикового періоду збереглася інформація про дуже сувору зиму, коли дикі вовки з Булонського лісу (Париж) вибігали в пошуках тепла на міські вулиці.

Під час малого льодовикового періоду по Темзі і Дунаю каталися на санках. “Замерзла Темза”, Абрахам Хондіус (1677)

У другій фазі малого льодовикового періоду середня температура тимчасово підвищилася. У деяких літописах навіть зазначено, що в середині XVI століття бували і безсніжні зими. Однак приблизно з 1560 року температура почала повільно знижуватися. 19 лютого 1600 року відбулося сильне виверження вулкана Уайнапутіна в Перу, що також стало причиною серйозних кліматичних змін на початку XVII століття.

Третя фаза малого льодовикового періоду стала найбільш холодною. Гренландія — “Зелена земля” – покрилася льодовиками, і з острова зникли поселення вікінгів. Замерзли навіть південні моря. На півдні Європи часто повторювалися суворі і тривалі зими, в 1621-1669 роках замерзала протока Босфор, а взимку 1708-1709 років біля берегів замерзало Адріатичне море. Особливо холодною була зима 1664-1665 років у Франції та Німеччині, де птахи буквально замерзали в повітрі.

Графік температур за період з 1000 по 2000 рр. н. е. – відзначено Малий льодовиковий період

Чому на землі настав малий льодовиковий період

Коли європейські колоністи вперше контактували з індійським поселенням у 1492 році, це розпочало низку кровопролитних сутичок у кампанії масового геноциду корінних американців. Десятки мільйонів людей в результаті були вбиті або померли від завезених європейцями хвороб. Так, за XVI століття населення території сучасних США скоротилося на цілих 90%! І такої кількості смертей виявилося достатньо, щоб стати причиною… саме цього льодовикового періоду.

Особливо холодною була зима 1664-1665 років Малого льодовикового періоду у Франції та Німеччині, де птахи буквально замерзали в повітрі. “Сцена на льоду біля вежі”, Хендрік Аверкамп (1610)

Дослідники з Університетського коледжу Лондона вирішили переглянути причини виникнення Малого льодовикового періоду в XVI-XIX століттях. Вони використовували дані про скорочення населення Америки в XVI столітті, щоб оцінити, скільки сільськогосподарських угідь змінилося дикими лісами за це століття. 60 мільйонів осіб, що мешкали в доколумбової Америці, потребували великої кількості ріллі для прокорму. Тому, коли вони раптом почали масово вмирати, кількість зайнятої посівами землі різко скоротилася – на ній просто стало нікому працювати. На місце злаків швидко прийшов молодий ліс, і за 100 років виросло приблизно 518 000 квадратних кілометрів лісу. Для порівняння, це десята частина сучасних тропічних лісів Амазонки або територія, трохи менша за площею, ніж Техас. Вся ця рослинність потребувала величезної кількості СО2, який вона жадібно витягувала з атмосфери. В результаті клімат і справді різко став холодніше!

Так, починаючи з 1500-х років, Земля знову пройшла через період похолодання, названий «Малим льодовиковим періодом». Це дослідження зайвий раз доводить, наскільки серйозна кліматична криза в наші дні і як непросто буде її вирішити. В даний рік ми збагачуємо атмосферу CO2 в співвідношенні приблизно 5 частин на мільйон в рік. Щоб впоратися з таким надлишком вуглекислого газу, доведеться знову засадити весь Техас тропічними лісами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button