Всесвіт

Пилова буря на Марсі сформувала ” земні тропічні хмари»

Орбітальний супутник Mars Express показав, як виглядають хмари над пиловою бурею на Марсі. Вони нагадують “візерунки” над тропіками на Землі.

Камери на борту Mars Express захопили пилові бурі з орбіти. Дослідження показує, що незважаючи на істотні відмінності між Землею і Червоною планетою, їх хмарні структури дивно схожі. Це свідчить про схожі процеси, які керують їх формуванням.

У роботі, опублікованій в журналі Icarus, дослідники з Європейського космічного агентства проаналізували дані спостережень за двома пиловими бурями, які пройшли біля Північного полюса планети навесні 2019 року.

Пилова буря на Марсі. Анімація: ESA / GCP / UPV / EHU Bilbao

Зображення показують, що марсіанські пилові бурі складаються з регулярних дрібних хмарних осередків, розташованих подібно зернам або гальці. Аналогічна текстура видно в хмарах в атмосфері Землі, що формуються в тропічній зоні.

Такі текстури утворюються в результаті конвекції, коли гаряче повітря піднімається вгору, оскільки воно менш щільне, ніж навколишнє холодне повітря. Спостережуваний тип конвекції називається конвекцією із закритими комірками, коли повітря піднімається в центрі невеликих хмарних кишень, або осередків. Прогалини в небі навколо хмарних клітин — це шляхи, по яких прохолодніше повітря опускається вниз.

“Зернисті” хмари на Марсі і на Землі. Зображення Марса: ESA/GCP/UPV / EHU Bilbao. Зображення Землі: EUMETSET

На Землі повітря, що піднімається містить воду, яка конденсується, утворюючи хмари. Хмари пилу, отримані за допомогою Mars Express, показують той самий процес, але на Марсі висхідні стовпи повітря містять пил, а не воду. Сонце нагріває запилене повітря, змушуючи його підніматися і утворювати пилові клітини. Камери оточені областями опускається повітря, в яких менше пилу. Це призводить до зернистого узору.

Завдяки зображенням супутника Mars Express вченим вдалося виміряти висоту хмар пилу, аналізуючи довжину тіней, що відкидаються ними і положення Сонця. Результати показали, що пил може досягати приблизно 6-11 км над поверхнею планети, а клітини мають типові горизонтальні розміри 20-40 км.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments