Наука

Ранкові вправи поліпшили когнітивні здібності протягом дня

Австралійські вчені з Мельбурнського університету провели дослідження за участю дорослих людей, в якому показали залежність когнітивних здібностей людини від ранкового фізичного навантаження. Робота опублікована в журналі British Journal of Sports Medicine.

Раніше дослідники з США провели дослід за участю добровольців різного віку і визначили, що аеробні вправи (aerobic exercise) значніше впливають на якість мислення, ніж тренування, спрямована на розтягнення м’язів. Австралійські фахівці провели інший експеримент, який продемонстрував, що ранкове тренування впливає на когнітивні здібності індивіда протягом усього робочого дня.

Вони відібрали 65 добровольців, чий вік коливався від 55 до 80 років. Всі учасники пройшли три етапи експерименту з проміжком у шість днів. На кожному етапі змінювалися умови роботи. У першому волонтери вели сидячий спосіб життя і всі вісім годин сиділи на стільці. У другому вони проводили за півгодини ходьбою через годину після початку роботи. У третьому до попередньої умови додавалися трихвилинні перерви для ходьби кожну годину протягом всього дня. Після цього добровольці проходили тести на пам’ять, увагу і перевірку психомоторних функцій.

Утренние упражнения улучшили когнитивные способности в течение дня
Стандартизована оцінка (z-score) робочої пам’яті учасників після кожного з етапів / ©British Journal of Sports Medicine

Результати показали, що при виконанні ранкових вправ когнітивні здібності учасників покращилися у порівнянні з тими випадками, коли вони не вставали зі стільця. Ба більше, вчені зафіксували збільшення кількості нейротрофіна (речовини, що стимулює та підтримує розвиток нейронів) BDNF в ті дні, коли фізична активність переважала.

Білок BDNF активний в гіпокампі, корі і передньому мозку — областях, що відповідають за навчання і пам’ять. Він також важливий для довготривалої пам’яті.

На думку одного з авторів статті Майкла Уїлера (Michael Wheeler), це дослідження наочно показує, чому варто уникати постійного сидіння на місці. Він вважає, що цей фактор критично важливий для здоров’я людей зрілого віку, зокрема для їх інтелектуального добробуту.

До цього фахівці з Національного інституту онкології США провели дослідження на великій вибірці і з’ясували, що у людей, які до 40 років не займалися спортом, фізичні вправи можуть знизити ризик смерті, якщо почати після зазначеної вікової позначки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments