Наука

Ранні групи Homo sapiens жили в Європі в умовах субарктичного клімату

До такого висновку прийшли вчені з Болгарії та Німеччини. І тепер вони вважають, що ключові моделі розселення ранніх сапієнсів за межі Африки вимагають перегляду. Адже, виходить, наші предки після виходу з самого жаркого континенту могли не залежати від теплого клімату, а мігрували й в холодні регіони.

 

Процес розселення нашого виду в минулому являє собою важливий еволюційний поворот, який в підсумку привів до заселення сапієнсів всіх континентів. Механізми розселення перших представників Homo sapiens залишаються дискусійними, але більшість моделей, заснованих в тому числі на археологічних даних, досі вказували на те, що мігранти вибирали найтеnліші кліматичні зони в новому для себе довкіллі. Це логічно, адже наші предки родом з Африки.

Міжнародна група вчених з Інституту еволюційної антропології Макса Планка (Німеччина), Національного Інституту археології Болгарії та Нового болгарського університету змогла показати, що перші групи сапієнсів в Європі кілька тисяч років жили в умовах субарктичного клімату, який характерний сьогодні для півночі Скандинавії. Свої висновки вони опублікували в журналі Science Advances.

Вчені провели ізотопний аналіз кисню останків фауни з печери Бачо-Кіро в Болгарії. Так, за їхніми словами, вдалося отримати достовірні дані про місцеві кліматичні умови в ті далекі часи. З’ясувалося, що близько 45 тисяч років тому, коли в цей регіон прийшли перші сапієнси, там панував субарктичний клімат — навіть більш холодний, ніж передбачалося.

“Цей метод дозволяє впевненіше визначати місцевий кліматичний контекст у порівнянні з більш часто використовуваною хронологічною кореляцією між археологічними даними й кліматичними архівами з різних місцевостей, які лягли в основу більшості існуючих досліджень кліматичної пристосовності людини», — зазначив один з авторів статті Кейт Бріттон.

На думку дослідників, їхні висновки вказують на те, що ранні Homo sapiens в Європі не залежали від теплого середовища — а це вимагає перегляду ключових моделей людської експансії і більш повного з’ясування ролі клімату у вивченні нашої еволюційної історії.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button