Екологія

Рекордна спека над великим Бар’єрним рифом може викликати нове масове знебарвлення коралів

Згідно з даними Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США (Noaa), температура поверхні моря над північними частинами рифу протягом усього листопада була найвищою за всю історію спостережень, починаючи з 1985 року.

Масове відбілювання коралів минулого літа, оголошене управлінням морського парку Великого Бар’єрного рифу (GBRMPA), було першим спалахом під час Ла-Нінья — кліматичної моделі, яка історично підтримувала температуру океану досить низькою, щоб уникнути відбілювання.

Вчені, які проводили дослідження стверджують, що є велика ймовірність побачити ще одне послідовне знебарвлення, хоча за попередніми прогнозами таке явище не очікувалося раніше середини цього століття.

Підвищення температури океану, викликане викидами парникових газів людиною, в основному в результаті спалювання викопного палива, викликало вже шість масових знебарвлень рифу в 1998, 2002, 2016, 2017, 2020 і 2022 роках.

Знебарвлення минулого літа , яке вплинуло на 91% усіх окремих рифів, відбулося після рекордної температури океану над рифом у грудні.

Зараз, в листопаді, над рифом на півночі акумульовано більше тепла, ніж в цей же час в минулому році.

До кінця січня фахівці очікують знебарвлення великої частини Північного рифу, а в деяких районах декількома тижнями пізніше, через триваюче тепло, може спостерігатися і загибель коралів.

Спостереження показують, що нинішня температура в центральній та північній частинах рифу приблизно на 2 градуси вище середньої.

На графіку: температура поверхні моря цього року (верхня, чорна траєкторія) на крайньому північному рифі в жовтні/листопаді. Terry Hughes

Корали можуть відновитися після відбілювання, якщо температура не надто спекотна. В останні роки вчені спостерігають збільшення кількості коралів над рифом — відновлення, викликане швидкозростаючими коралами, які, за словами експертів, також найбільш схильні до знебарвлення.

Головний науковий співробітник GBRMPA, доктор Девід Вахенфельд, сказав, що влада вивчає прогнози Noaa і бюро, «щоб зрозуміти, що може статися цього літа». Температури мають тенденцію бути найспекотнішими в лютому.

“Зараз занадто рано говорити про те, що означатиме це літо для рифу, хоча очікується, що нинішнє явище Ла-Нінья збільшить кількість опадів уздовж східного та північно-східного узбережжя», — сказав доктор Девід Вахенфельд.

Професор Ове Хег-Гулдберг, вчений-новатор з відбілювання коралів з Університету Квінсленда, зазначив:

“Мова йде про постійне, але швидке підвищення температури океану, і це дуже турбує. Тепловий стрес відбувається на багато тижнів раніше, ніж зазвичай — в минулому це було в січні. Той факт, що це, мабуть, найтепліший листопад [над рифом], і те, що ми знаємо про тепловий стрес коралів, не віщує нічого хорошого».

Великий Бар’єрний риф – найбільший у світі кораловий риф у Тихому океані. Гряда налічує понад 2900 окремих коралових рифів і 900 островів в Кораловому морі. Риф простягнувся вздовж північно-східного узбережжя Австралії на 2500 км і займає площу близько 344 400 квадратних кілометрів. Є найбільшим на Землі природним об’єктом, утвореним живими організмами – його можна побачити з космосу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button