Наука

РНК-вакцина проти раку успішно проходить клінічні випробування

Вакцини на основі матричної РНК (мРНК) збудника хвороби – порівняно нова технологія. Перші її гучні успіхи пов’язані з появою препаратів від Covid-19, після чого почалася робота і над засобами від інших захворювань, включаючи, наприклад, малярію. Тепер один з провідних творців таких ліків, компанія Moderna, оголосила попередні результати другої фази клінічних випробувань персоналізованої РНК-вакцини від меланоми — раку шкіри, одного з найнебезпечніших онкологічних захворювань.

Такі препарати складаються з фрагментів мРНК, поміщених в ліпідну оболонку, яка полегшує її доставку в організм. мРНК дозволяє клітинам створювати копії цільових білків збудника. На основі цих молекул відбувається “навчання” імунітету розпізнавати і нейтралізувати їх, в той час, як вихідні мРНК руйнуються. У випадку з вакциною від Covid-19 мРНК несуть інформацію для синтезу шиповидного білка вірусу.

Експериментальну вакцину від раку mRNA-4157 / V940 готують індивідуально для кожного пацієнта, з використанням зразків його меланоми. З них виділяються до 34 специфічних маркерів, характерних для пухлинних клітин. Для них отримують відповідні мРНК, які і поміщають в ліпідні оболонки.

Препарат знаходиться на другій фазі клінічних випробувань, в якій беруть участь 157 пацієнтів з раком шкіри на пізній стадії. Після хірургічного видалення пухлини випадково вибрана частина учасників проходила звичайну імунотерапію з використанням пембролізумабу (виробляється компанією Merck під торговою назвою KEYTRUDA). Друга частина хворих, крім такого лікування, отримувала ще й нову РНК-вакцину. Підсумкова мета дослідження – простежити термін, протягом якого хвороба залишиться в ремісії або ж настане загибель.

Випробування ще тривають, їх остаточні результати поки не відомі. Однак попередні дані, озвучені Moderna, вселяють оптимізм: за даними компанії, ризик повернення меланоми або смерті у пацієнтів, які отримали вакцину, знижується на 44 відсотки. Остаточні висновки і докладний звіт очікуються в 2023 році, тоді ж компанія планує перейти до третьої фази клінічних випробувань. Аналогічну роботу ведуть інші творці РНК-вакцин: зокрема, компанія BioNTech також знаходиться на другій фазі випробувань свого експериментального препарату проти меланоми BNT111.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button