Людина

Люди виявилися лояльнішими до популярних, але помилкових точок зору, ніж до непопулярних, але істинних

Як би того не хотілося багатьом, люди, як і всі примати, — соціальні істоти, для яких важлива чужа думка. У когось ця якість виражена сильніше, у когось – слабкіше, але в цілому для людського роду врахування думки собі подібних грає дуже важливу роль. Це ще раз довели вчені з Каліфорнійського університету в Берклі (США), які опублікували своє дослідження в журналі Open Mind.

Photo by Mika Baumeister on Unsplash

Вони провели два онлайн-експерименти і опитали понад 600 дорослих жителів США. Учасників просили оцінити, наскільки вони вірять кожному з 30 тверджень за шкалою від одного до ста. Ось теми деяких з них: зміна клімату, расові забобони, вакцинація, яка нібито викликає аутизм, а також теорії змов на кшталт того, що Хілларі Клінтон очолює організацію з торгівлі дітьми в сексуальне рабство, що теракти 11 вересня вчинив сам уряд США або що Землю сьогодні відвідують інопланетяни.

Потім респондентів просили вгадати, скільки людей теж поділяють ту чи іншу точку зору. Після цього респондентам демонстрували підтасовані факти: показували статистику про те, скільки людей вірять або не вірять в те чи інше вищенаведене твердження.

З’ясувалося, що учасники дослідження з більшою ймовірністю погоджувалися з тим твердженням, яке, як вони вважали, було популярно в суспільстві. А респонденти, які сумнівалися в істинності тієї чи іншої точки зору, у другій частині експерименту змінювали свою думку, як тільки розуміли, що його нібито розділяє більшість.

“Наше дослідження показує, що люди з більшою ймовірністю приймають псевдонаукові або просто помилкові погляди, якщо вважають, що вони популярніші в соціумі», — заявив провідний автор роботи психолог Еван Ортісіо.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button