Наука

Рослини мають схожі з людьми циркадні ритми

Дослідження вчених з Великобританії показало, що рослини діляться на «сов» і «жайворонків». Фахівці визначили, які генетичні підстави потрібно поміняти, щоб отримати у рослин різні біологічні ритми. Робота може допомогти сільському господарству у відборі й вирощуванні різних культур.

Image by Capri23auto from Pixabay

Результати дослідження опубліковані в журналі Plant, Cell and Environment. Біологічний годинник є не тільки у людини, але і в інших тварин, а також у рослин, водоростей, грибів і навіть бактерій. У рослин циркадні ритми регулюють багато процесів – від фотосинтезу до часу цвітіння. Вони варіюються в залежності від місця зростання того чи іншого виду, клімату і пір року.

Вчені з Інституту Ерлхема і Центру Джона Іннеса в Норідже (Великобританія) вирішили дізнатися, яка кількість циркадних ритмів існує у рослин, щоб сприяти виведенню культур, більш стійких до змін навколишнього середовища. Як зразок вони взяли 191 сорт Arabidopsis – однієї з рослин, що відноситься до сімейства капустяних, яке найчастіше виступає моделлю в наукових дослідженнях (геном його повністю секвенований).

Аналіз показав, що зміна пари основ ДНК в гені COR28 призводить до того, що Arabidopsis починав більш пізнє і тривале цвітіння. Такі рослини можна назвати «совами». У інших представників Arabidopsis – у яких основні пари основ ДНК вищевказаного гена не було змінено – спостерігали режим «жайворонків»: вони цвіли раніше і не так довго.

Цей метод, заснований на візуалізації з затримкою флуоресценції, зможуть використовувати селекціонери і працівники сільського господарства для відбору потрібних їм типів рослин залежно від географії й завдань, що стоять перед вирощуванням тих чи інших культур. Наступний крок самих авторів дослідження – визначити циркадні ритми в основних фермерських культур, включаючи капусту і пшеницю.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button