Наука

Тектоніка плит могла стартувати раніше, аніж думали геологи

Простеживши орієнтацію магнітних включень у найдавніші породи Землі, вчені виявили, що рух літосферних плит запустився ще понад 3,2 мільярда років тому.

Тектоника плит могла стартовать раньше, чем думали геологи

Поверхня і навіть атмосфера нашої планети формуються під величезним впливом тектоніки плит. Але ці повільні рухи земної кори почалися не одразу. Передбачається, що їх могла запустити Пізнє важке бомбардування або навіть одиночний удар масивного астероїда, який припав на досить тонку ділянку літосфери. Невідомим залишається і час цієї події.

Оцінки коливаються в межах від одного до чотирьох мільярдів років тому, хоча частіше всього початок тектоніки плит відносять до часу приблизно 2,8 мільярда років тому. Нова робота гарвардських геологів датує запуск тектоніки куди більш давнім терміном в 3,2 мільярда років. Про це повідомляється в статті Алека Бреннера (Alec Brenner) і його співавторів, опублікованій в журналі Science Advances.

Автори досліджували кратон Пілбара — найдавніший фундамент континентальної кори, що виходить до поверхні на заході Австралії. Саме тут виявляються найстаріші мінерали на планеті, вік яких досягає 3,5 мільярда років. Ще в 2017 році команда Бреннера зібрала в кратоні 235 зразків стародавнього базальту.

Тектоника плит могла стартовать раньше, чем думали геологи
420-кілометрову ділянку кратона Пілбара; зеленим виділені ділянки стародавніх базальтів / ©Alec Brenner, Harvard University, GSWA

Такі породи містять феромагнітні включення, які, немов стрілки крихітних компасів, орієнтуються вздовж ліній магнітного поля Землі, поки вона залишається розплавленою. Охолоджуючись і застигаючи, камінь фіксує напрям «стрілки», що дозволяє з’ясувати їх початкове положення навіть через мільярди років. Таку роботу і провели вчені, ретельно датувавши кожен зразок і простеживши за змінами їх орієнтації на протязі сотень мільйонів років.

Виявилося, що вже між 3,5 мільярда і 3,2 мільярда років тому кратон зміщувався в горизонтальній площині на швидкості близько 2,5 сантиметра на рік, приблизно як і сучасні материки. В принципі, можливі й інші пояснення цього процесу: наприклад, локальні (регіональні) руху кори або блукання істинного магнітного полюса Землі. Однак автори вважають найбільш ймовірним є пояснення, що тектоніка плит могла запуститися всього лише через 1,3 мільярда років після формування самої планети.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button